Józefiak: TP chce ochrony nowo wybudowanych linii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 12:05

Telekomunikacja Polska (TP) będzie przekonywać rząd oraz regulatora rynku telekomunikacyjnego do ochrony nowo wybudowanych linii telefonicznych - poinformował na środowym spotkaniu z dziennikarzami prezes TP Marek Józefiak.

Telekomunikacja Polska (TP) będzie przekonywać rząd oraz regulatora rynku telekomunikacyjnego do ochrony nowo wybudowanych linii telefonicznych - poinformował na środowym spotkaniu z dziennikarzami prezes TP Marek Józefiak.

Według Józefiaka, ma to chronić inwestycje spółki w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. "Taki operator jak Telekomunikacja Polska powinien mieć szczególne zachęty, bowiem poza TP nikt nie inwestuje w rozwój infrastruktury" - powiedział Józefiak.

Dodał, że brak takiej osłony może spowodować rewizję struktury inwestycji zaplanowanych przez TP.

Zaznaczył, że niedopuszczalna jest sytuacja, aby nowo zbudowane linie były od razu udostępniane innym operatorom, na przykład na zasadzie dostępu do pętli lokalnych. Poinformował, że TP rozmawia o swoim postulacie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Prezes odniósł się także do innych działań regulatora. Jak podkreślił, wprowadzenie w Polsce roamingu krajowego na rynku telefonii komórkowej jest "bardzo złym" pomysłem. "To byłby zły sygnał dla rynku. Dziś nie ma żadnych przesłanek prawnych, które umożliwiłyby taki krok" - powiedział. Według niego, rynek komórkowy jest konkurencyjny, a wprowadzenie tej formy roamingu premiowałoby operatorów, którzy nie budują własnych sieci, tylko korzystają z sieci wybudowanych przez inne podmioty.

Józefiak pozytywnie oceniał inicjatywę UKE zmierzającą do konwersji opłat licencyjnych za częstotliwości UMTS. Dodał, że w marcu TP przedstawi własny program budowy infrastruktury dostępu do internetu na obszarach wiejskich i słabo rozwiniętych.

Podczas spotkania prezes zaprezentował strategię Grupy TP na lata 2006-2008. Jak podkreślił, ma ona opierać się na nowoczesnych, konwergentnych usługach, które mają przyczynić się do zahamowania spadku przychodów Grupy TP. Łącznie grupa chce zainwestować w tym roku w rozwój nowych usług i infrastruktury 2,9 mld zł.

Wśród nowych usług, które TP wprowadza, Józefiak wymienił telefonię internetową (VOiP) oraz telewizję poprzez internet. Ta ostatnia ma być uruchomiona w II-III kwartale br., wraz z usługą "Video on Demand" (video na żądanie), polegającą na zdalnym wyborze, zamówieniu i dostarczeniu seansu dowolnego filmu z biblioteki operatora.

Prezes poinformował też, iż spółka myśli o współpracy przy  świadczeniu tych usług z dostawcami programów telewizyjnych. "Mamy całą paletę możliwości" - powiedział, nie podając bliższych szczegółów.

Natomiast w środę, 15 lutego TP uruchomiła świadczenie usług telefonii internetowej VoIP.

Józefiak poinformował również, że TP liczy, iż jej komórkowe ramię - PTK Centertel - zostanie w 2006 roku liderem na rynku telefonii komórkowej pod względem liczby klientów i przychodów. Według niego, na koniec roku Centertel ma mieć 11,5 mln klientów.

W 2005 roku Grupa TP miała ponad 18,3 mld zł przychodów i 512 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane