JP Morgan celuje w 5 tysięcy

opublikowano: 18-02-2018, 22:00

Bank inwestycyjny otworzy warszawskie biuro w połowie marca. Rekrutuje i już myśli o większej liczbie pracowników, niż zapowiedział

W środę rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli firmom z sektora finansowego sprawdzić, czy kandydaci do pracy nie byli w przeszłości karani. Był to jeden z warunków wejścia do Polski JP Morgana. Amerykański bank inwestycyjny, który jesienią ubiegłego roku oficjalnie ogłosił, że będzie miał w Warszawie biuro, ma otwartą rekrutację na 73 stanowiska, w tym do obszaru KYC (know your client, poznaj swojego klienta), raportowania, finansów i HR. Szefową HR jest Ewa Krakowiak-Świątnicka, która w latach 2010-17 odpowiadała za HR w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w Citi.

NA RAZIE: Logo JP Morgana już zawisło na warszawskim biurowcu, ale to tymczasowa lokalizacja, bo amerykańska spółka szuka na stałe dużo większej powierzchni.
Zobacz więcej

NA RAZIE: Logo JP Morgana już zawisło na warszawskim biurowcu, ale to tymczasowa lokalizacja, bo amerykańska spółka szuka na stałe dużo większej powierzchni. Fot. Marek Wiśniewski

Ruszyli powoli

— Zaczęliśmy rekrutację w tym roku. Idzie zgodnie z planem — mówi Jennifer Zuccarelli, która odpowiada za komunikację w JP Morganie. Z informacji „PB” wynika, że proces rekrutacji jeszcze przyspieszy, bo bank zamierza zatrudniać 150 osób miesięcznie, a w styczniu było ich 100. Firma dostała kilka tysięcy CV.

JP Morgan, którym w Polsce kierują Steve Cohen i Sławomir Soszyński (w latach 2002- -13 pracował w Citi, przez ostatnie trzy lata był szefem ds. IT na region EMEA), zajmuje część budynku Atrium Garden, który należy do funduszu Deka Immobilien. Cały budynek to 19 tys. mkw. na 15 kondygnacjach. — Wynajmujemy 15,5 tys. mkw. — mówi Jennifer Zuccarelli.

— Zakończył się już remont dwóch pięter, które zajmie JP Morgan. Najemca prowadzi prace sam, my je nadzorujemy. JP Morgan jest większościowym najemcą w budynku, ale nie jedynym — mówi Daniel Pater z Deka Immobilien.

Na budynku już zawisło logo banku, wkrótce powinno się rozświetlić. Prace budowlane mają się zakończyć do połowy marca i wtedy biuro zacznie działać.

50000:10

JP Morgan jeszcze w ubiegłym roku wysłał do deweloperów pytania dotyczące docelowego biurowca.

— Pytano nas o powierzchnię 35 tys. mkw. oraz 50 tys. mkw. — mówi anonimowo przedstawiciel jednej z firm deweloperskich.

Standardowy przelicznik to 9-10 mkw. na osobę, więc w drugiej opcji w grę wchodzi biuro, w którym mogłoby pracować 5 tys. osób. Z informacji „PB” wynika, że to właśnie taką powierzchnię chce mieć JP Morgan w Warszawie.

— Bank chce wynająć lub kupić 50 tys. mkw. biura. Niekoniecznie chce być jedynym najemcą budynku — twierdzi jeden z rozmówców.

Kilku rozmówców wskazuje, że duże szanse ma Mennica Legacy Tower. Ostatnio pojawił się tu jednak najemca: umowę na 10 lat podpisała kancelaria Allen & Overy, której biura będą się znajdowały na 17. i 18. piętrze, co może JP Morganowi popsuć szyki. „Nie komentujemy spekulacji dotyczących potencjalnych najemców i toczących się rozmów. O wszystkich nowych umowach będziemy na bieżąco informować” — odpowiedziało biuro prasowe Golub GetHouse.

Mało rozmowni są też inni deweloperzy.

— Prowadzimy obecnie rozmowy z wieloma potencjalnymi partnerami biznesowymi i są one poufne. Pytania o plany biznesowe JP Morgana prosimy kierować do tego podmiotu — mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska.

— Nie komentujemy — ucina Ghelamco. Jennifer Zuccarelli mówi, że firma nie wybrała jeszcze biura. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że decyzja zapadnie w trzecim kwartale.

ZA MUNDUREM PANNY SZNUREM: Ogłoszona we wrześniu 2017 r. inwestycja JP Morgana będzie katalizatorem — w Polsce centra mogą otworzyć Morgan Stanley, Bank of America Merrill Lynch, Barclays, BBC, Societe Generale czy Standard Chartered. Eksperci przewidują, że w trzy lata w usługach finansowych będzie pracować 50 tys. osób — dwa razy więcej niż dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu