JP Morgan Chase sfinansuje Superligę

opublikowano: 19-04-2021, 15:14

Największy amerykański bank potwierdził, że sfinansuje nową europejską Superligę, w której będzie grało sześć angielskich klubów piłkarskich i po trzy z Włoch i Hiszpanii, pisze The Guardian.

Udział banku w lidze, której wartość szacuje się na ok. 6 mld USD, potwierdził rzecznik JP Morgan. Nie potwierdził kwoty finansowania. Nie podał także terminu rozpoczęcia rozgrywek. Bloomberg podał, powołując się na anonimowe źródła, że kwota finansowania udostępniona przez JP Morgan, to 4,0 mld EUR (4,8 mld USD).

- Mogę potwierdzić, że finansujemy tą transakcję, ale nie udzielam więcej komentarzy w tym momencie – powiedział gazecie rzecznik banku.

Ogłoszenie powstania Superligi wywołało falę komentarzy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że będzie to bardzo szkodliwe dla piłki nożnej. Amerykański szef i właściciel Manchesteru United Joel Glazer oświadczył, że nowa liga otworzy nowy rozdział dla największych klubów piłkarskich. Były piłkarz Manchesteru United i reprezentacji Anglii Gary Neville stwierdził jednak, że stworzenie nowej ligi ukazuje jedynie „czystą chciwość” miliarderów, którzy są właścicielami angielskich klubów.

Fot. Kelvin Stuttard/Pixabay
Fot. Kelvin Stuttard/Pixabay

The Guardian zwraca uwagę, że ogłoszona nowa liga przypomina rozgrywki organizowane w USA, gdzie nie ma awansów i degradacji, bezsensownych z finansowego punktu widzenia, choć nie ze sportowego. Gazeta zwraca uwagę, że w ostatnim czasie wielu spośród inwestorów europejskich klubów piłkarskich to również właściciele klubów w USA. Rodzina Glazer jest właścicielem m.in. Tampa Bay Buccaneers, drużyny futbolu amerykańskiego występującej w NFL. Nabyła ją w 1995 roku za 192 mln USD. Obecnie jej wartość szacowana jest na 1,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Polecane