JP Morgan: OPEC zwiększy kwotę wydobycia

MD
27-05-2011, 13:34

OPEC prawdopodobnie zwiększy kwotę wydobycia ropy w czerwcu bo kartel chce zmniejszyć presję na  państwa-konsumentów, twierdzą analitycy JPMorgan Chase.

Prognozują, że podczas spotkania 8 czerwca w Wiedniu przedstawiciele państw-członków kartelu, zdecydują o podwyższeniu dziennej kwoty wydobycia do 27,5 mln baryłek. W kwietniu OPEC pompował średnio 25,8 mln baryłek dziennie.

Międzynarodowa Agencja Energii zasygnalizowała, że może zdecydować o sięgnięciu do zapasów strategicznych ropy w związku z przedłużającym się konfliktem w Libii.

Notowana na nowojorskiej giełdzie towarowej ropa zdrożała o 13 proc. od czasu, kiedy OPEC, generujący 40 proc. podaży surowca, miał ostatnie spotkanie w grudniu. Jednym z 12 członków kartelu jest Libia, gdzie z powodu rewolucji, która rozpoczęła się w lutym, wydobycie ropy spadło o 82 proc.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / JP Morgan: OPEC zwiększy kwotę wydobycia