JP Morgan wieszczy hossę w Europie

Zwyżki na europejskich rynkach akcji sięgną w przyszłym roku około 12 proc., przewidują eksperci JP Morgana.

Indeks MSCI Europe zyska w przyszłym roku około 12 proc., w porównaniu ze zwyżkami sięgającymi w poprzednich pięciu latach średnio 25 proc. rocznie, zapowiedział w rozmowie z agencją Bloomberga Michael Barakos, zarządzający portfelami akcji europejskich w JPMorgan AM. Według specjalisty za inwestycjami w spółki ze Starego Kontynentu przemawiają umiarkowana inflacja i niskie stopy procentowe. Choć wyceny nie są tak atrakcyjne jak w latach 2009-11, to jednak europejskieakcje wciąż są tańsze niż przeciętnie w historii.

— Poprawiająca się sytuacja w Europie sprawi, że akcje z tego regionu ucierpią na zakończeniu programów skupu aktywów przez Fed znacznie mniej niż inne aktywa — ocenił Michael Barakos.

Analiza przepływów kapitału wskazuje, że na przykręcenie kurka z amerykańską płynnością znacznie bardziej narażone są nieruchomości oraz obligacje i akcje z rynków wschodzących. Wszystkie te grupy doświadczyły znacznie większych napływów. Tymczasem rozpoczęcie przez Europejski Bank Centralny własnego programu skupu aktywów, choć samo nie zdoła wywołać hossy na europejskich rynkach, to jednak zwiększa szanse na korzystny scenariusz.

To dobra wiadomość dla klientów TFI, szczególnie tych, którzy posiadają jednostki uczestnictwa funduszy dedykowanych akcjom europejskim. Spośród krajowych powierników tego rodzaju produkty oferuje Pioneer i ING. Ten pierwszy — Pioneer Akcji Europejskich — stracił w tym roku 0,6 proc., drugi — ING Europejski Spółek Dywidendowych — zyskał 4,2 proc. Oferta zagranicznych TFI jest bogatsza. Inwestorzy mają do wyboru kilkadziesiąt funduszy o różnej strategii. Część z nich szuka okazji do zarobku wyłącznie wśród dużych spółek, część woli akcje mniejszych firm, a część preferuje tzw. dojne krowy. Najlepszy z nich — Allianz Europe Equity Growth Select — zyskał od początku roku 8,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Jagoda Fryc

Polecane