JP Morgan zmienia zdanie

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Szokujca prognoza: centra usług

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

Zapowiedziane na 2019 r. zmiany w ZUS, które najbardziej dotkną najlepiej zarabiających, odstraszają zagraniczne koncerny od inwestycji w centra badawczo-rozwojowe i centra usług biznesowych w Polsce. JP Morgan, który jesienią 2016 r. zapowiedział otwarcie biura i stworzenie 3 tys. miejsc pracy, rezygnuje z grantu rządowego i inwestuje w Budapeszcie. Polską przestają się interesować brytyjski bank Standard Chartered i amerykański fundusz powierniczy Fidelity, które rozważały otwarcie biur w Warszawie lub Krakowie. Z Indii do Polski wracają usługi finansowo-księgowe, a zaawansowane procesy trafiają do Niemiec, Czech, Słowacji, Rumunii i na Ukrainę. Po raz pierwszy od narodzin sektora usług biznesowych w Polsce na początku XXI w. nie przybywa miejsc pracy: liczba pracowników kurczy się z 250 tys. do 200 tys. Kolejne firmy zapowiadają zwolnienia.

244 tys. Tyle osób pracowało w kwietniu 2017 r. w sektorze nowoczesnych usług biznesowych…

724 …tylu firm (524 zagranicznych i 200 polskich)...

1078 …w tylu centrach (w tym 748 zagranicznych)...

80 …a wśród nich tylu z listy Fortune Global 500.

Źródło: ABSL

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

Przeczytaj inne szokujące prognozy >>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu