JPK i split payment: zyskają budżet i biznes

opublikowano: 06-09-2017, 22:00

Rzadko zmiany wprowadzane przez resort finansów mają tak pozytywne recenzje. Nowe zasady raportowania będą kosztowne, ale opłacalne.

Od 1 stycznia wszystkie firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania opartym na jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Obecnie w taki sposób sprawozdania do fiskusa ślą tylko duże firmy.

Eksperci podkreślają, że ważna jest przejrzysta komunikacja między ministerstwem a przedsiębiorcami. Oczekują informacji o planowanych zmianach i oczekiwaniach resortu wobec podatników.
Zobacz więcej

JASNA KOMUNIKACJA:

Eksperci podkreślają, że ważna jest przejrzysta komunikacja między ministerstwem a przedsiębiorcami. Oczekują informacji o planowanych zmianach i oczekiwaniach resortu wobec podatników. MAREK PODMOKŁY-AG

— Wydawać by się mogło, że zmiana sposobu raportowania z analogowego na cyfrowy ma tylko techniczny charakter. Tymczasem JPK tworzy zupełnie nową jakość. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Aktywność Ministerstwa Finansów wskazuje, że JPK to nie jest ostatnie słowo, a cyfryzacja sprawozdawczości podatkowej będzie postępowała. Zmiana ma zatem nie tylko techniczny charakter. Cyfrowe raporty zmieniają rzeczywistość, bo można zadać sobie pytanie, co oznaczają dla odpowiedzialności podatnika. Kiedyś mówiło się, że za błędy odpowiada księgowa. A teraz? Może informatyk? — mówi Bogdan Zatorski z Sage w słowie wprowadzającym do panelu „Nowe wyzwania dla przedsiębiorców w obliczu zmian prawnych”.

Marcin Sidelnik, partner w PwC, uważa, że zmiana sposobu raportowania do fiskusa skutkować będzie większymi obciążeniami finansowymi. Wdrożenie JPK to dodatkowe nakłady finansowe, a split payment może odbić się na płynności firm. Dodaje natomiast, że są to bardzo ważne narzędzia w walce z wyłudzeniami i nieuczciwądziałalnością, dlatego warto ponieść koszty.

— Efektem będzie uszczelnienie systemu podatkowego, ale też wzrost bezpieczeństwa prowadzenia biznesu. Per saldo zyska i budżet, i przedsiębiorcy — uważa ekspert PwC. Wyjaśnia, że Polska nie wymyśla tu prochu, bo JPK stosują np. Luksemburg czy Portugalia, która w ubiegłym roku zaoszczędziła dzięki temu 600 mln EUR.

Split payment nie jest tak szeroko stosowany, ale z powodzeniem używa go np. Turcja. Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage Polska, zwraca uwagę, że dostosowanie się firm do wymogów JPK będzie wymagało przeprowadzenia sporych zmian w systemach informatycznych i księgowych. Trzeba będzie zainwestować w infrastrukturę i przeszkolić ludzi.

Mateusz Wodejko, członek zarządu OLPP, spółki, która już raportuje w standardzie JPK, przyznaje, że bez wsparcia merytorycznego nie udałoby się tak łatwo przejść na nowy system komunikacji z fiskusem. Maciej Stradomski, przewodniczący rady programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego, wskazuje na trudności, jakie z dostosowaniem się do nowych wymogów raportowania będą miały najmniejsze firmy. Zwraca uwagę na kwestie odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe. Teraz małe firmy posiłkują się najczęściej pomocą biur rachunkowych i to na nich ciąży odpowiedzialność za jakość rozliczeń. Jak będzie w nowym systemie? Podkreśla też wrażliwość firm na wszelkie sankcje, np. blokadę rachunku.

— Dla rodzinnej firmy to coś więcej niż wstrzymanie działalności. Jej problemy rzutują na sytuację całej rodziny, która z firmy się utrzymuje — mówi Maciej Stradomski. Uczestnicy dyskusji są jednak zgodni, że zmiany w sposobie raportowania to krok w dobrym kierunku. Wśród głównych postulatów kierowanych do resortu finansów wymieniają konieczność przygotowania kodeksu dobrych praktyk rzetelnego podatnika. Wpisuje się on w szerszy kontekst dotyczący klarownego i transparentnego komunikowania się między ministerstwem a przedsiębiorcami.

— Firmy muszą dostać rzetelną i dokładną informację, jakie zmiany będą wdrażane i mieć czas na dostosowanie się do nich — mówi Piotr Ciski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu