JPK od mikrofirm już za cztery miesiące

opublikowano: 03-09-2017, 22:00

Niewywiązanie się z obowiązku przesłania pliku kontrolnego może być uznane za wykroczenie skarbowe — przestrzegają eksperci Sage.

Mikroprzedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na przygotowanie do stworzenia comiesięcznego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) potrzebnego do przekazywania danych fiskusowi. Będą mieli taki obowiązek od 1 stycznia 2018 r. Tym samym firmy te dołączą do systemu, którym objęto już małe, średnie i duże podmioty. — Od przyszłego roku mikroprzedsiębiorcy znajdą się w zupełnie nowej, cyfrowej rzeczywistości gospodarczo-skarbowej— mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce. Przypomina, że JPK, tworzony na podstawie informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa za konkretny okres, jest logiczną strukturą służącą do cyfrowego przekazywania danych fiskusowi. Dla wszystkich firm i branż elektroniczne rubryki wyglądają tak samo i znajdują się w tym samym, cyfrowym miejscu, co umożliwia ich łatwe zestawianie i porównywanie przez systemy informatyczne uzbrojone w logarytmy wyszukujące nieprawidłowości. System JPK służy fiskusowi do prowadzenia elektronicznych kontroli. Przedsiębiorcy są zobowiązani wysyłać w tej formie dane na żądanie. Niektóre pliki muszą jednak przekazywaćbez wezwania co miesiąc. To JPK_VAT zawierający informacje z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Według zarządzających Sage, w większości programów finansowo-księgowych, z których korzystają przedsiębiorstwa, pojawiły się już funkcje tworzenia tego pliku i pozostałych struktur JPK. Zwracają uwagę, że na mikroprzedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek umieszczenia JPK_VAT w bramce Ministerstwa Finansów. Do tego potrzebny jest podpis kwalifikowany lub bezpłatny profil zaufany e-PUAP. Eksperci Sage zwracają uwagę, że JPK jest dokumentem skarbowym i nie powinien zawierać błędów. Niewysłanie go, mimo obowiązku, może być uznane np. za wykroczenie skarbowe, za co grozi grzywna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu