JPMorgan: Reforma podatkowa podbije S&P500 o 5 proc.

opublikowano: 24-11-2017, 15:10
aktualizacja: 24-11-2017, 15:19

Szanse na reformę podatkową w USA są mocno niedoceniane, jeśli jednak wejdzie ona w życie, globalne rynki czeka rajd, zapowiada bank JPMorgan.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

W cenach akcji uwzględnione jest zaledwie 20-, 30-procentowe prawdopodobieństwo wejścia w życie w USA obniżek podatków, szacuje Marko Kolanovic, strateg JPMorgan. Jego zdaniem to założenie jest zbyt pesymistyczne, a w razie ich szybkiego przyjęcia zaskoczenie dla wielu inwestorów wywoła na rynkach rajd końcówki roku.

„Najbardziej istotny bodziec do zwyżek na globalnych rynkach akcji jest wciąż przed nami, a jest nim właśnie przyjęcie w USA reformy podatkowej” – napisał specjalista w nocie do klientów.

Według niego obniżki podatków zwiększyłyby zyski spółek z indeksu S&P500, które w przyszłym roku powinny wynieść 146 USD na akcję, o dodatkowe 12 USD. W razie przejścia reformy sam wskaźnik zyska 5 proc. Zasięg zwyżek ograniczy jednak fakt, że zaangażowanie szeregu grup inwestorów w akcje już teraz zbliżyło się do historycznych rekordów. Monitorowany przez JPMorgan wskaźnik udziału akcji w całkowitym majątku Amerykanów przekracza szczyt z 2007 r.

Tymczasem w tym roku zaczęły pojawiać się sygnały wskazujące na przesadny optymizm i zbytnią skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka, zauważa Marko Kolanovic. W bańce lat 90. taka sytuacja, której towarzyszyły dalsze napływy kapitału do akcji, trwała dwa lata, nim rynek osiągnął szczyt. Sygnałem do wyprzedaży może stać się według niego zaostrzanie polityki przez banki centralne, które zacznie przyspieszać w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu