JPMorgan: Spółki wydobywcze są tanie

W obecnych warunkach rynkowych wyceny większości europejskich spółek wydobywczych są niskie, ocenia bank JPMorgan.

Zobacz więcej

Fot. Bloomerg

W ciągu ostatnich trzech miesięcy notowania KGHM obniżyły się o nieco ponad 10 proc. Przecena akcji wydobywczego potentata z Lubina blednie jednak przy skali wyprzedaży papierów spółek z europejskiego sektora wydobywczego. Grupujący je indeks STOXX Europe 600 Basic Resources stracił od czerwcowego szczytu blisko 20 proc., co miało związek z letnią wyprzedażą metali w reakcji na obawy przed wojną handlową. Jednak teraz zdaniem specjalistów JPMorgana wyceny zdywersyfikowanych spółek wydobywczych mają pole do odbicia.

Większość spółek z branży jest tanich, jeśli wziąć pod uwagę wyceny obserwowane w poprzednich cyklach koniunkturalnych, mniej niż 20-procentowe ryzyko recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy oraz poprawę popytu chińskiego, zauważają specjaliści JPMorgana w raporcie. Według nich nawet w przypadku przeceny surowców jeszcze o 10 proc., wyceny spółek surowcowych powinny być zbliżone do wartości charakterystycznych dla środka cyklu. Tymczasem zdaniem Conora Howella, dyrektora w firmie inwestycyjnej GFI Dublin, sytuacja techniczna spółek surowcowych przemawia za ich powrotem do lepszego zachowania na tle szerokiego indeksu paneuropejskiego, widocznego od stycznia 2016 r. do maja 2018 r. (najbardziej dynamiczny rajd mona było obserwować w 2016 r.)

- Tendencja umacniania się indeksu sektorowego na tle STOXX Europe 600 jest nienaruszona, a kolejne dołki kształtują się powyżej poprzednich górek – zauważa specjalista w rozmowie z Bloombergiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy