Czytasz dzięki

JPMorgan: wydatki z kart kredytowych spadły o 40 proc.

opublikowano: 14-05-2020, 14:06

Jak szacuje bank JPMorgan Chase, wydatki jego klientów w USA dokonywane z kart płatniczych spadły pomiędzy 1 marca a 11 kwietnia o 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019.

JP Morgan Chase Institute stwierdził, że wydatki na nieistotne towary i usługi, takie jak handel detaliczny, restauracje i rozrywka gwałtownie spadły.

Zobacz więcej

JPMorgan

Reuters/Forum

Spadek ten jest przede wszystkim następstwem wprowadzonych przez wiele stanów USA obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nakazujących pozostanie w domach, a mniej z powodu utraty pracy. Przynajmniej na razie.

Według raportu ogólny spadek wydatków był aż osiem razy większy niż średni spadek wydatków na karty kredytowe gospodarstw domowych w pierwszym miesiącu bezrobocia w regularnych okresach.

W Stanach Zjednoczonych ponad 32 mln osób złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych od marca, podczas gdy popyt konsumpcyjny również został mocno ograniczony.

Zgodnie z raportem niezbędne wydatki, takie jak na artykuły spożywcze i opiekę zdrowotną, początkowo wzrosły o 20 proc., potem jednak odnotowały spadek. Wydatki na rzeczy nieistotne spadły o 50 proc., a na restauracje o 70 proc.

Użytkownicy kart kredytowych, którzy zgłaszają dochody gospodarstw domowych mniejsze niż 26 tys. USD, zmniejszyli wydatki o 38 proc. natomiast zamożniejsi posiadacze kart, z dochodami przekraczającymi 95 tys. USD, zmniejszyli wydatki o 46 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane