JSW podpisała warunkową umowę przejęcia PBSz

  • PAP
opublikowano: 21-12-2018, 19:23

Spółki Primetech (wcześniej Kopex) i Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (oba z grupy Famur) podpisały z Jastrzębską Spółką Węglową warunkową umowę sprzedaży pakietu 95,01 proc. akcji PBSz – podał w piątek Famur.

PBSz specjalizuje się w usługach górniczych - nie tylko w budowie szybów, ale także np. drążeniu podziemnych chodników.

W ostatnich tygodniach JSW deklarowała, że chce sfinalizować przejęcie PBSz w pierwszym kw. 2019 r. W piątek Famur podał, że zamknięcie procesu sprzedaży PBSz planowane jest na pierwszą połowę 2019 r.

Przejęcie przez JSW wykonującej roboty górnicze firmy PBSz (była częścią grupy Kopex, przejętej przez firmę inwestycyjną TDJ - właściciela m.in. Famuru), przygotowywane jest od kilku miesięcy. Ostatnio rozmowy w tej sprawie, których horyzont określono początkowo do 4 grudnia br., przedłużono – do piątku.

W poprzednich tygodniach większościowy właściciel JSW (Skarb Państwa) analizował m.in., czy cena ustalona przez strony wartość transakcji – 205,3 mln zł - jest prawidłowa. Z piątkowej informacji Famuru wynika, że wartość transakcji ustalono na 204 mln zł.

Zanim zawarta w czwartek warunkowa umowa sprzedaży PBSz wejdzie w życie, potrzebna będzie jeszcze m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zgoda walnego zgromadzenia JSW.

Pod koniec listopada br. prezes JSW Daniel Ozon mówił, że przejęcie zatrudniającego ok. tysiąc osób PBSz ma kluczowe znaczenie dla zintensyfikowania robót przygotowawczych w kopalniach JSW - obecnie dynamika drążenia nowych wyrobisk zmniejszyła się w związku z kryzysem na rynku firm usługowych, świadczących takie usługi.

Cytowany w piątkowej informacji Famuru wiceprezes Primetech Bartosz Bielak zaznaczył m.in., że PBSz ma unikalne w warunkach polskiego rynku kompetencje w projektowaniu i budowie szybów. Spółka od lat realizuje złożone, skomplikowane projekty dla polskiego górnictwa.

"Zakup PBSz może przyspieszyć górniczej grupie JSW dostęp do nowych pokładów węgla, co będzie przekładać się na wzrost wydobycia tego surowca w ciągu kolejnych lat oraz optymalne wykorzystanie koniunktury rynkowej wpływającej na kształtowanie się cen tego surowca" - ocenił wiceprezes Primetech.

Według wcześniejszych informacji JSW w ciągu trzech kwartałów wydrążono w tej spółce 48,8 km nowych wyrobisk - 11,6 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Aby rozwijać się w odpowiednim tempie, JSW powinna drążyć ok. 77-78 km nowych wyrobisk rocznie (ok. 5 m na każde tysiąc ton węgla).

Oprócz przejęcia PBSz, w zintensyfikowaniu robót przygotowawczych ma pomóc utworzenie w kopalniach JSW 50 dodatkowych brygad przodkowych, każda złożona z 13 górników - tym samym do końca przyszłego roku roboty korytarzowe będzie prowadzić ponad 600 dodatkowych pracowników. Wydłużany jest czas pracy w drążonych wyrobiskach, prace trwają też w weekendy.

Z piątkowego komunikatu Famuru wynika ponadto, że finalizacja transakcji akcji PBSz jest "wynikową rozważanej od początku procesu i zakładanej w umowie restrukturyzacyjnej z 1 grudnia 2016 r. opcji sprzedaży tego aktywa jako sposobu na spłatę zadłużenia i zakończenie restrukturyzacji Grupy Kopex (obecnie Primetech)".

"Całość środków pieniężnych pozyskanych w wyniku tej transakcji zostanie przeznaczona na jednorazową i przedterminową spłatę zadłużenia przypisanego do +Transzy B+ zadłużenia finansowego wynikającego z zawartej pomiędzy Grupą Kopex, a jej wierzycielami finansowymi umowy restrukturyzacyjnej (są nimi m.in. Pekao i PKO BP - PAP)" - podał wiceprezes Primetech.

Przedmiotem działalności PBSz, którego siedziba mieści się w Tarnowskich Górach, są specjalistyczne usługi górnicze: wykonywanie wyrobisk pionowych (głównie szybów i szybików), poziomych i tuneli, budownictwo, działalność w zakresie architektury i inżynierii, wynajem maszyn i urządzeń, a także instalowanie, naprawa i konserwacja maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa.

JSW jest jedną ze spółek węglowych korzystających z usług PBSz - firma zajmowała się m.in. głębieniem nowego szybu JSW, służącego udostępnieniu do eksploatacji złoża węgla Bzie-Dębina. Na początku grudnia br. PBSz podpisało z JSW wartą prawie 49,5 mln zł netto umowę na wykonanie robót podziemnych w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane