JSW szuka rynku w Indiach

Jastrzębska Spółka Węglowa dopiero negocjuje przejęcie usługowego PBSz, ale już szuka mu kontraktów. Na razie znalazła w Indiach.

Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jedynego producenta koksu w Polsce, wrócił wczoraj z Indii. Poleciał z rządową delegacją, w towarzystwie m.in. Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, a przywiózł dwa kontrakty. Pierwszy ogłosił we wtorek: dokument zakłada dostawy koksu dla Essar Steel, indyjskiego producenta stali. Będą trwały nawet do 2030 r. Drugi kontrakt, zawarty z Jindal Steel and Power, ogłoszono w środę, a jego treść jest bardziej tajemnicza. „Spółki zamierzają prowadzić działania w zakresie projektówinwestycyjnych w sektorze wydobywczym. (…) jest również mowa o wykorzystaniu doświadczeń i wiedzy JSW w celu świadczenia doradztwa” — głosi komunikat JSW.

JEDYNY KANDYDAT: Daniel Ozon od marca pełni obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Środowa rada obradowała w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko prezesa. Chętny był tylko jeden, najprawdopodobniej Daniel Ozon.
Zobacz więcej

JEDYNY KANDYDAT: Daniel Ozon od marca pełni obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Środowa rada obradowała w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko prezesa. Chętny był tylko jeden, najprawdopodobniej Daniel Ozon. Fot. Marek Wiśniewski

Eksperci do Indii

— JSW chce rozwijać skrzydła nie tylko w UE, ale również na świecie — tłumaczy, cytowany w komunikacie, Daniel Ozon. JSW ma w Polsce cztery kopalnie i cztery koksownie. Zagranicznych aktywów w grupie nie ma, ale eksport stanowi około jednej piątej przychodów. Czy zamierza inwestować w zagraniczne kopalnie wespół z indyjskim partnerem?

— Chodzi o przekazywanie naszej wiedzy i doświadczenia — podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Światło na sprawę rzuca zdanie z komunikatu, w którym zarząd polskiej spółki mówi o współpracy z Jindal Steel and Power w kontekście „rozwoju zgodnym z przygotowywaną długofalową strategią JSW”. Nasz rozmówca zbliżony do władz JSW wskazuje, że chodzi o negocjowane właśnie przejęciePrzedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz), specjalizującego się w usługach górniczych. — Rozmawiamy o przejęciu tej spółki i szukamy dla niej zleceń — tłumaczy nasz rozmówca.

PBSz zostało wystawione na sprzedaż przez Kopex, producenta maszyn górniczych, który został przejęty przez konkurencyjny Famur. Profil biznesowy PBSz jest podobny do profilu PeBeKa, należącego do miedziowej grupy KGHM. Ten ostatni analizował nawet to aktywo, ale efekt tych analiz nie jest znany. Daniel Ozon wskazywał jednak ostatnio w publicznych wypowiedziach, że JSW prawdopodobnie nie jest jedynym zainteresowanym PBSz. Wedle słów szefa węglowej spółki, JSW jest w trakcie badania PBSz, a wartość ewentualnej transakcji mogłaby wynieść 200-300 mln zł. PBSz cieszy się renomą również na rynkach zagranicznych. Stąd pomysł wykorzystania kompetencji tej firmy w Indiach. Jeśli dojdzie do przejęcia, to w samej JSW firma też będzie miała co robić. Daniel Ozon podkreślał ostatnio,że chce zwiększyć wydobycie węgla w JSW do ponad 18 mln ton rocznie z obecnych 15 mln ton. To oznacza inwestycje w kopalniach.

Rada wybiera

Indyjskie kontrakty mogą pomóc Danielowi Ozonowi w uzyskaniu nominacji na stanowisko prezesa JSW. W marcu został oddelegowany z rady nadzorczej górniczej firmy do pełnienia obowiązków prezesa. Po trzech miesiącach oddelegowanie zostało przedłużone na kolejny kwartał. W środę zebrała się rada nadzorcza JSW, która wśród kilkunastu punktów miała w planie wybór prezesa. Do konkursu dopuszczony został tylko jeden kandydat, drugiego, z przyczyn formalnych, odrzucono. Do zamknięcia tego numeru nadzorcy nie podjęli decyzji w tej sprawie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / JSW szuka rynku w Indiach