Juncker: nia ma wojny z Polską

opublikowano: 17-01-2018, 12:55
aktualizacja: 17-01-2018, 12:56

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w środę, że Unia Europejska nie prowadzi wojny z Polską i nie jest nastawiona na nałożenie sankcji na nią „bez względu na wszystko”, donosi Reuters.

Juncker powiedział, że Komisja Europejska prowadzi z polskim rządem „konstruktywny dialog”. Przypomniał, że spotkał się nowym polskim premierem i obaj starali się wypracować wspólny pogląd.  

Zobacz więcej

Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej

fot. Bloomberg

- Nie prowadzimy wojny z Polską. Dyskutujemy z rządem Polski – powiedział szef KE. – Artykuł 7 traktatu nie jest artykułem sankcjonującym, ale artykułem potwierdzającym i ostrzegającym. Dlatego ludzie powinni przestać, także w Polsce, przedstawiać to tak jakbyśmy starali się nałożyć sankcje na Polskę bez względu na wszystko – dodał. 

KE uruchomiła art. 7 wobec Polski w grudniu ubiegłego roku. Mówi on, że Rada UE może na wniosek Parlamentu Europejskiego lub KE stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych.

We wtorek PAP informował, powołując się na anonimowe źródła, że szefowie grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydowali, że PE wycofa się ze swojej procedury z art. 7 unijnego traktatu wobec Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu