Jutrzenka chce się szybko poprawić

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

Producent słodyczy płaci wysoką karę za słabe wyniki IV kwartału.

Wiele wskazuje, że marzec na GPW będzie piątym, spadkowym miesiącem z rzędu. Na półmetku miesiąca indeksy są na wyraźnym minusie. Wśród najbardziej przecenionych spółek znalazła się Jutrzenka. Od początku miesiąca akcje cukierniczego potentata kontrolowanego przez rodzinę Kolańskich straciły na wartości 23 proc.

A wszystko przez publikację rozczarowujących wyników z IV kwartału. Były one skutkiem skumulowania w jednym kwartale dwóch grup zdarzeń jednorazowych. Pierwszy wiązał się z działalnością operacyjną (m.in. wprowadzenie nowych marek, wzrost cen podstawowych surowców — mleka, mąki pszennej, tłuszczu roślinnego oraz śmietany w proszku). Drugi wynikał z prac związanych z przygotowaniem prospektu emisyjnego i konsolidacji z Kaliszanką oraz z Ziołopeksem. Połączenie sił ma przynieść firmie sporo oszczędności.

Silna przecena sprawiła, że wskaźnik C/Z Jutrzenki spadł wyraźnie poniżej 4. To może imponować, bo średnia na giełdzie wynosi 13. Niższym stosunkiem ceny do zysku może pochwalić się tylko garstka spółek. Wskaźnik C/Z mógłby być jeszcze niższy, gdyby nie strata, jaką spożywcza firma zanotowała w IV kwartale. Z drugiej strony inwestorzy powinni pamiętać, że Jutrzenkę czekają dwie znaczące emisje. Pierwsza to oferta 4,58 mln akcji serii C. Po jej zakończeniu dojdzie do kolejnej emisji 1,4 mln walorów serii D. Pierwsza będzie skierowana do Jana Kolańskiego w zamian za wniesione udziały Kaliszanki i Ziołopeksu. Akcje kolejnej serii trafią do inwestorów kwalifikowanych, z prawem pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy. Pieniądze z tej emisji umożliwią kolejne przejęcia, budowę centrum logistycznego czy rozbudowę zakładu w Bydgoszczy.

Po emisjach liczba akcji Jutrzenki wzrośnie do 8,59 mln sztuk. Przy obecnej cenie i zyskach wskaźnik C/Z dla takiej liczby akcji oscylowałby wokół 12,5. Jeśli jednak do ubiegłorocznych zysków Jutrzenki dodamy zyski Kaliszanki i Ziołopeksu, których wyniki, jak obiecuje zarząd mają być konsolidowane jeszcze w tym półroczu, to C/Z spada do poziomu 8,7.

co dalej

Poprawa wyników

Jutrzenka liczy na znaczącą poprawę wyników w I oraz II kwartale w porównaniu z osiągnięciami z końca roku. Na wyższe marże może wpłynąć marcowa podwyżka cen produktów spółki i spodziewana stabilizacja na rynku surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu