Kadrowa karuzela znów idzie w ruch

TADEUSZ MARKIEWICZ
opublikowano: 30-12-2011, 00:00

KOMENTARZ

Gdyby nie resort skarbu, można byłoby zaryzykować tezę, że to był nudny rok. Owszem, w połowie roku doszło do trzęsienia ziemi w wałbrzyskiej strefie, gdzie bez gracji podziękowano wieloletniemu prezesowi, ale poza tym do wyborów parlamentarnych i ukonstytuowania nowego rządu kontrowersji o charakterze personalnym raczej brakowało (może z wyjątkiem opisywanych przez „PB” w tekstach „TKM ą la PO” przypadków szturmowania przez partyjnych działaczy spółek skarbu państwa). Minister Grad odszedł, przyszedł minister Budzanowski i... już mamy dwie rezygnacje. Z PGE i PGNiG pożegnali się Tomasz Zadroga i Michał Szubski. Nasze źródła twierdzą, że kolejne „rezygnacje” prezesów spółek skarbu państwa są tylko kwestią czasu.

Jakich kandydatów powinien szukać minister skarbu? Łowcy głów mają w głowach obraz idealny, nieskażony politycznymi puzzlami. Menedżer wysokiego szczebla na 2012 r. to osoba, która ma przede wszystkim doświadczenie w dwóch obszarach: sprzedaży i finansach. To będą kluczowe kompetencje w niepewnych czasach. To także osoba, która już rozważnie kierowała dużą organizacją w czasie niedawnego tąpnięcia globalnej gospodarki i po upadku Lehman Brothers nie wykonywała pochopnych posunięć. To również osoba, która zgodzi się uzależnić wynagrodzenie od wyników, rezygnując w rozmowach z pracodawcą z nacisku na wysokość zasadniczej płacy.

Łowcy głów są zresztą umiarkowanymi optymistami. Owszem, narzekają na media, że wytwarzają atmosferę strachu i wstrzymują firmy przed decyzjami o zatrudnianiu nowych menedżerów. Ruchu w interesie jednak nie zabraknie. I dobrze, bo to jeden z barometrów stanu gospodarki. Piotr Wielgomas, prezes firmy doradczej Bigram, prognozuje, że dużo się będzie działo w sektorach: zasobów naturalnych, przemysłu, informatyki, finansów czy handlu. Zwłaszcza w łupkach — skoro minister skarbu żąda przyspieszenia od spółek skarbu państwa, prywatni konkurenci nie będą zwlekać.

Obok przypominamy najważniejsze wydarzenia personalne 2011 r. Życzymy sobie, byśmy za rok mogli więcej pisać o awansach niż o rezygnacjach czy dymisjach, a wszystkim menedżerom — czytelnikom „PB” — mnóstwa wyzwań, odporności na słowo „kryzys”, świetnych wyników i oczywiście stosownych wynagrodzeń.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TADEUSZ MARKIEWICZ

Polecane