Kadrowy kompromis na razie jest mrzonką

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

W agendzie rozpoczynającego się w Boże Ciało (Polska jest jednym z nielicznych państw unijnych, w których to dzień wolny) szczytu Rady Europejskiej (RE) znajduje się zapis: „Rada podejmie odpowiednie decyzje w sprawie mianowań na kolejną kadencję instytucji UE i przyjmie strategiczny program UE na lata 2019–24”.

Druga część zdania się sfinalizuje, ponieważ dokument jest równie wzniosły co ogólnikowy, czyli nadaje się do jednomyślnego przyjęcia. Mrzonką jest natomiast osiągnięcie już teraz kompromisu kadrowego. Układanka obejmuje kilka stanowisk o nierównym ciężarze gatunkowym. Najważniejszy jest fotel przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE), czyli szefa rządu. Przewodniczący RE to jednak techniczny organizator szczytów, niewielkie uprawnienia jednoosobowe ma również przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE). Tzw. wysoki przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa stoi znacznie niżej. Do pakietu stanowisk należy jeszcze ważna prezesura Europejskiego Banku Centralnego.

Zobacz więcej

Francois Lenoir-Forum

Od nieformalnej zbiórki RE, którą Donald Tusk zorganizował 28 maja, nic nie drgnęło. Każda z dominujących w PE frakcji potwierdza aspiracje do pokierowania KE przez jej faworyta. Chadecy forsują niemieckiego, a dokładnie bawarskiego europosła Manfreda Webera, socjaliści zaś — holenderskiego eurokratę Fransa Timmermansa. Takie zawężenie listy wywołuje ostry sprzeciw liberałów, którzy wzmocnieni ludźmi Emmanuela Macrona wrócili na podium PE jako silna trzecia grupa.

Przewodniczącego KE wyłania szczyt RE, ale nie jednomyślnie, lecz kwalifikowaną większością głosów. Propozycję prezydentów/premierów w drugim kroku zatwierdza lub odrzuca PE. W tym kontekście warto spojrzeć na aktualny skład partyjny RE. Podlega on rotacji, niemal co miesiąc upada jakiś rząd, odbywają się wybory, zmieniają się prezydenci. Poniższy skład na szczyt 20-21 czerwca już się zmienił w stosunku do zbiórki 9 maja w Sybinie. Za tydzień czy dwa znowu się zmieni — premierem Danii będzie nie liberał, lecz socjalistka, w Grecji wybory wygra partia konserwatywno-liberalna etc. Tylko jedna okoliczność pozostaje stała — całkowite osamotnienie rządu tzw. dobrej zmiany. Polski premier tworzy minigrupę z brytyjskim, ale jeśli brexit się dopełni — zostanie singlem. Każdy z obecnych premierów Grupy Wyszehradzkiej należy do innej grupy politycznej (Viktor Orbán czasowo jest przez chadecję zawieszony). W czwartek rano partie spotykają się przed szczytem RE w podgrupach. Mateusz Morawiecki należy do tych kilku uczestników, którzy nie mają się do czego spieszyć…

Partie 28 prezydentów/premierów z RE

Europejska Partia Ludowa — 8: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Łotwa, Niemcy, Rumunia, Węgry

Liberałowie i Demokraci — 7: Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Holandia, Luksemburg, Słowenia

Postępowi Socjaliści i Demokraci — 6: Finlandia, Hiszpania, Malta, Portugalia, Słowacja, Szwecja

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy — 2: Polska, Wielka Brytania

Zjednoczona Lewica Europejska — 1: Grecja

Niezrzeszeni — 4: Austria, Francja, Litwa, Włochy

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu