Kadry dla regionu i na eksport

opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Mieszkańcy Warmii i Mazur to świetnie przygotowani specjaliści w głównych gałęziach tamtejszej gospodarki

Zgodnie z danymi portalu Invest in Warmia i Mazury województwo warmińsko-mazurskie liczy ponad 1,4 mln mieszkańców. Społeczeństwo jest tam stosunkowo młode — 19 proc. ludności jest w wieku przedprodukcyjnym, a 65 proc. w wieku produkcyjnym.

Nie tylko turystyka

— Warmia i Mazury mają znaczący potencjał do tworzenia kadr dla innowacyjnej gospodarki — twierdzą specjaliści z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów. Większa część mieszkańców regionu specjalizuje się w zawodach związanych z głównymi gałęziami tamtejszego przemysłu, czyli m.in. produkcją mebli, przetwórstwem rolno-spożywczym, produkcją drzwi i okien, a także jachtów i łodzi. Umiejętności mieszkańców regionu uznawane są za cenne. W latach 2007-13 przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię promującą potencjał inwestycyjny Warmii i Mazur, której ważną częścią było właśnie reklamowanie tamtejszych kadr. Podczas jednego ze spotkań tego cyklu marszałek Jacek Protas podkreślał wkład władz regionu w przygotowanieodpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy będą stanowili nie tylko siłę regionu, lecz także świetny „towar eksportowy”.

— Myśląc o przyszłości, inwestujemy w szkolnictwo zawodowe oraz rozwój projektów badawczych. Na przedsięwzięcia łączące biznes z nauką przewidziane są dalsze wydatki w latach 2014–20 — mówi marszałek Jacek Protas.

Urodzaj szkół

Na Warmii i Mazurach znajduje się 2,5 tys. placówek edukacyjnych — przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych, liceów i innych ośrodków kształcenia. Wśród nich jest 90 placówek kształceniazawodowego. Inwestorzy mogą skorzystać z potencjału ponad 115 tysięcy młodych ludzi, kształcących się w tych szkołach. Liczba uczniów szkół średnich i zawodowych wynosi prawie 65 tys., zaś liczba absolwentów — 19,3 tys. rocznie. W Krainie Tysiąca Jezior działa siedem szkół wyższych, w tym największa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, w którym uczy się 50 tysięcy studentów. Głównymi specjalizacjami, w których edukują się studenci na Warmii i Mazurach, są: technologie produkcji biopaliw, inżynieria budowlana, mechanika, bioinżynieria produkcji zwierząt, geodezja, rolnictwo, ochrona środowiska. Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mogą wybierać spośród 65 kierunków nauczania — to najwięcej w Polsce.

— Misją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju kształcenia wysokiej jakości absolwentów i kadr naukowych, realizacji badań naukowych dostosowanych do potrzeb gospodarki regionu i kraju oraz wzbogacania kultury narodowej. W tegorocznym rankingu „Perspektyw” w kategorii uniwersytetów zajmujemy 11. pozycję na 25 klasyfikowanych. Nasza uczelnia utrzymała mocną pozycję sprzed roku, zostawiając za sobą m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Szczeciński czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. O sile szkoły wyższej nie świadczy wyłącznie jej miejsce w rankingu ogólnym, lecz także miejsce poszczególnych kierunków, które prowadzi. Wiele naszych kierunków znajduje się w bardzo ścisłej czołówce: kortowska weterynaria zajmuje niezmiennie pierwsze miejsce w kraju. Kierunki rolnicze i leśne są na miejscu czwartym, żywienie i żywność oraz ochrona środowiska — na piątym — podkreśla prof. dr hab. Ryszard J. Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Uniwersytet to także kadra kilku tysięcy naukowców — na uczelni pracuje 2 tys. nauczycieli akademickich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu