Kalata: stopa bezrobocia w maju 13-13,1 proc.

04-06-2007, 11:30

Według wstępnych danych resortu pracy, poziom bezrobocia na koniec maja wyniósł 13-13,1 proc. - poinformowała w  poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata. Według niej, przyczyną spadku bezrobocia są m.in. prace sezonowe w ogrodnictwie, budownictwie, drogownictwie i turystyce. W kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 13,7 proc. Ostateczne dane na temat poziomu bezrobocia w maju resort ma podać w  środę.

Minister prognozuje, że poziom bezrobocia na koniec 2007 roku wyniesie ok. 11 proc.

Ponadto Kalata poinformowała, że resort pracy uruchomił dwa programy dla bezrobotnych finansowane z rezerwy ministerstwa.

Pierwszy z nich - "Inwestycje w kwalifikacje deficytowe na rynku pracy" - to program skierowany do osób długotrwale bezrobotnych oraz osób po 50. roku życia, niepełnosprawnych, rodziców samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia. Resort przeznaczył na jego realizację 120 mln zł.

Drugi z programów - "Praca dla młodych. Dobry start" - jest skierowany do młodych bezrobotnych do 25. roku życia oraz bezrobotnych absolwentów wyższych uczelni do 27. roku życia. Ministerstwo wyda na ten program 60 mln zł.

W ramach programów będą realizowane szkolenia zawodowe oraz z umiejętności poszukiwania pracy. Przewidziano także środki na otwieranie własnej działalności gospodarczej.

Kalata zaznaczyła, że po raz pierwszy urzędy pracy będą musiały zdać sprawozdania z efektywności programów. Powiatowe Urzędy Pracy będą rozliczać się szczegółowo z wydatkowania środków w ramach obu programów.

Przypomniała, że obecnie efektywność szkoleń wynosi 36 proc., zaś resort chce, aby do końca roku wyniosła - 50 proc., zaś w przyszłym roku nawet - 70 proc.

Ponadto Kalata zapowiedziała, że do końca czerwca resort przedstawi założenia do ustawy o rynku pracy, gdzie uregulowane będą m.in. kwestie kształcenia ustawicznego.

Minister pracy pytana jak ocenia powołanie w ubiegłym tygodniu nowego prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Wypycha, powiedziała, że są to normalne zmiany kadrowe. Podkreśliła, że zawsze bardzo dobrze współpracowało jej się z Wypychem. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kalata: stopa bezrobocia w maju 13-13,1 proc.