Kaliszanka montuje linię za 13 mln zł

Piotr Wielicki
opublikowano: 09-11-2000, 00:00

Kaliszanka montuje linię za 13 mln zł

Fabryka Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka, producent m.in. popularnych Grześków, montuje nowoczesną linię produkcyjną do wypieku wafli. Koszt inwestycji to 13 mln zł. Produkcja ma ruszyć w lutym przyszłego roku.

Nowy ciąg produkcyjny składa się z pieca, oblewarki i automatów pakujących. Maszyny będą w pełni zautomatyzowane. W tej chwili w Kaliszance trwa montaż pieca. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, kaliska fabryka kupiła go od austriackiej firmy Haas za 8 mln zł.

Kolejne inwestycje

Do końca grudnia 2000 r. Kaliszanka zamontuje zakupioną w Niemczech oblewarkę.

— Na początku przyszłego roku zakupimy szwajcarskie automaty pakujące. Na te dwa urządzenia firma wyda łącznie około 5 mln zł — mówi Kazimiera Sarna, prezes FPC Kaliszanka.

W sumie na zakup nowoczesnej technologii kaliska fabryka przeznaczy 13 mln zł, co pochłonie ponad połowę środków przewidzianych na zadania inwestycyjne w 2000 i 2001 r.

Według Kazimiery Sarny, produkcja Grześków w nowej hali produkcyjno-magazynowej rozpocznie się w lutym 2001 r. Jej budowa pochłonęła 2,5 mln zł, a wykonawcą była szwedzka firma Swedeck.

Poza zakupem urządzeń, spółka z Kalisza prowadzi remont biurowca i hal produkcyjnych oraz poprawia estetykę otoczenia terenów fabrycznych. Te inwestycje firma zamierza zrealizować do końca 2001 r. Ich koszt to około 10 mln zł.

Poprawa warunków

W ciągu ostatnich 3 lat firma wydała na unowocześnienie parku maszynowego ponad 40 mln zł.

Zdaniem Kazimiery Sarny, celem uruchamiania kolejnej, piątej już w historii fabryki nowoczesnej linii technologicznej nie jest gwałtowny wzrost produkcji popularnych wafli, ale poprawa warunków pracy zatrudnionych w firmie ludzi.

— Obecnie fabryka pracuje przez 24 godziny na dobę. Dzięki nowej linii będziemy mogli zapewnić pracownikom wolne weekendy. Jeżeli jednak popyt na Grześki będzie wzrastał, ich produkcja zwiększy się w 2001 r. o blisko 15 proc. — zapewnia Kazimiera Sarna.

„PB” z 17 sierpnia 2000 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaliszanka montuje linię za 13 mln zł