Kalwas: Jestem suwerenny i odporny na naciski

opublikowano: 03-09-2004, 18:36

Andrzej Kalwas powiedział w piątek, że jako człowiek niezwiązany z żadnym ugrupowaniem politycznym będzie "suwerennym i odpornym na wszelkie naciski" ministrem sprawiedliwości - prokuratorem generalnym.

O tym, że Kalwas będzie nowym ministrem sprawiedliwości, poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

"Państwo potrzebuje, by tym resortem kierował ktoś, kto wie, jak on funkcjonuje; a ja wiem, bo z wymiarem sprawiedliwości jestem związany od 30 lat" - oświadczył Kalwas, zapytany, co zdecydowało, że zgodził się objąć tę funkcję w rządzie Marka Belki. Ponadto podkreślił, że premier uzgodnił jego kandydaturę z prezydentem, a "ani premierowi, ani prezydentowi się nie odmawia".

Za swe priorytety Kalwas uznał "sprostanie legislacyjnym wyzwaniom związanym z akcesją Polski do UE" oraz "docenienie przez budżet państwa zawodu sędziego". Zapytany, czy jest zwolennikiem rozłączenia funkcji ministra i prokuratora generalnego, Kalwas odparł, że sytuacja "na razie nie dojrzała do tego; być może w przyszłości".

Kalwas dodał, że liczy się z możliwą krótkotrwałością swej misji w resorcie, ale oświadczył, że ma dobry zawód i "ma dokąd wrócić" (jest wieloletnim radcą prawnym). "Ale trzeba zapomnieć, skąd się przyszło, i widzieć cały wymiar sprawiedliwości" - dodał. Przypomniał przy tym, że radcowie to najliczniejsza korporacja prawnicza w Polsce.

Kalwas urodził się 23 czerwca 1936 r. we Włocławku. W 1963 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Państwowym Arbitrażu Gospodarczym uzyskał zawód radcy prawnego, który wykonuje nieprzerwanie od 1965 r. (m.in. w Kablobetonie, Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej, Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telekomunikacyjnych Telkom-ZWUT - obecnie Siemens). Od 1990 r. wspólnik w kancelarii radców prawnych "Kalwas i wspólnicy".

W latach 1983-95 był dziekanem Warszawskiej Izby Radców Prawnych, od 1995 r. jest prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Sędzia Trybunału Stanu w latach 1989-91 oraz w obecnej kadencji (od 2002 r.). Współzałożyciel Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Specjalizuje się w prawie administracyjnym, gospodarczym, handlowym, cywilnym i sprawach pracowniczych, a w szczególności w prawie antymonopolowym i problematyce nieuczciwej konkurencji.

sta/ plo/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kalwas: Jestem suwerenny i odporny na naciski