Czytasz dzięki

Kamela-Sowińska: wytoczę proces członkom komisji ds. PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 16:27

Była minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska powiedziała w piątek, że wytoczy wszystkim członkom sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU procesy cywilne o naruszenie dóbr osobistych.

Była minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska powiedziała w piątek, że wytoczy wszystkim członkom sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU procesy cywilne o naruszenie dóbr osobistych.

    W przyjętym w czwartek raporcie komisja śledcza uznała, że b. minister dopuściła się naruszeń prawa w związku z procesem prywatyzacji PZU i z tego powodu powinna stanąć przed Trybunałem Stanu.

    "Nie złamałam prawa, nie naruszyłam prawa, nie obeszłam prawa, nie naraziłam Skarbu Państwa na straty. Nie ma podstaw do postawienia mnie przed Trybunałem Stanu" - oświadczyła Kamela-Sowińska na konferencji prasowej w Warszawie. Zapewniła też, że nie naruszyła ani konstytucji, ani żadnych ustaw.

    Zdaniem b. minister, komisja śledcza nie ma uprawnień do wnioskowania o rozpoczęcie procedury postawienia ministra przed Trybunałem Stanu. "Komisja śledcza przekroczyła swoje uprawnienia, głosząc publicznie, że wnioskuje o postawienie mnie przed Trybunałem Stanu, przez co naruszyła moje dobra osobiste" - podkreśliła Kamela-Sowińska.

    Jak poinformowała, w procesach cywilnych będzie żądała od członków komisji przeprosin w formie stwierdzenia: "nie miałem racji" oraz wpłaty kwoty równej miesięcznej pensji posła na dom pomocy osobom z porażeniem mózgowym.

    "Koniec z bezkarnością członków komisji śledczej ds. PZU, koniec z ignorancją ekonomii i zasad gospodarki rynkowej. Koniec z brakiem obiektywizmu, koniec z ogólnikami i frazesami, bez dowodów. Koniec politycznego kłusownictwa, koniec z używaniem mojego nazwiska do celów politycznych" - oświadczyła Kamela-Sowińska.

    W ocenie Kameli-Sowińskiej, wniosek komisji śledczej do ministra skarbu o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej PZU to "polityczne i gospodarcze science-fiction". Jak dodała, jest to "orwellowska wizja gospodarki, na którą się nie godzi".

    Zdaniem b. minister, raport komisji śledczej jest ukrytym atakiem na NIK, która dwukrotnie badała prywatyzację PZU i nie stwierdziła jej niezgodności z prawem. Kamela-Sowinska zażądała również upublicznienia raportu końcowego z prac komisji śledczej.

    "Nie jestem króliczkiem do gonienia, nie jestem polem do politycznej uprawy" - powiedziała Kamela-Sowińska, wzbudzając wesołość dziennikarzy.

    Przewodniczący komisji śledczej ds. PZU Janusz Dobrosz (LPR) powiedział w czwartek, że raport końcowy pokazuje, że komisja nie tylko "goniła króliczka" - czyli winnych naruszeń prawa przy prywatyzacji PZU - ale udało jej się ich też "zlokalizować".

    Kamela-Sowińska kandyduje do Sejmu z list Partii Demokratycznej-demokraci.pl - z pierwszego miejsca w Koninie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane