Kanada chce zwiększyć współpracę gospodarczą z Polską

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-04-2006, 16:05

Kanadyjskie firmy chcą zwiększyć współpracę z Polską w takich dziedzinach jak energetyka, transport,budownictwo, ochrona środowiska, technologie telekomunikacyjne i informatyczne - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej główny dyrektor operacyjny Export Development Canada (EDC) Eric Siegel.

Kanadyjskie firmy chcą zwiększyć współpracę z Polską w takich dziedzinach jak energetyka, transport,budownictwo, ochrona środowiska, technologie telekomunikacyjne i informatyczne - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej główny dyrektor operacyjny Export Development Canada (EDC) Eric Siegel.

    "Jesteśmy też świadomi różnych planów w sektorze paliwowym" - dodał. EDC jest ponadto zainteresowane finansowaniem infrastruktury gminnej.

    Marzena Koczut, główny przedstawiciel EDC na kraje Europy Środkowej dodała, że kanadyjskie firmy widzą duży potencjał na polskim rynku w sektorze energetycznym oraz możliwości współpracy z polskimi bankami w tej dziedzinie.

    EDC to spółka należąca do kanadyjskiego Skarbu Państwa. Jej zadaniem jest finansowanie oraz ubezpieczanie kanadyjskiego eksportu i inwestycji. Angażuje się też kapitałowo w niektóre przedsięwzięcia. Działa na zasadach komercyjnych, współpracując zarówno z przedsiębiorstwami, jak i bankami. Siegel podkreślił, że 90 proc. klientów to małe i średnie przedsiębiorstwa, a spółka angażuje się też w transakcje rzędu 50 tys. dolarów kanadyjskich. 

    W 2005 r. EDC wsparła kwotą 591 mln dolarów kanadyjskich inwestycje w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, z czego w Polsce zainwestowano 341 mln dolarów kanadyjskich. 

    Jednym z większych projektów EDC jest zaangażowanie w finansowanie rozbudowy elektrowni Pątnów 2. EDC była jesienią 2005 r. organizatorem inwestycji na kwotę 226,5 mln euro, z czego bezpośrednie finansowanie firmy wyniosło 50 mln euro. Modernizację przeprowadza kanadyjska SNC-Lavalin.

    EDC jest również zainteresowana udziałem w kanadyjsko-polskich przedsięwzięciach na Ukrainie. Siegel dodał, że w tej dziedzinie firma chciałaby współpracować z polskimi bankami i - jak czyniła do dotychczas - z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która jest polskim odpowiednikiem EDC.

    EDC istnieje od 61 lat i wspiera kanadyjskich inwestorów w ponad 170 krajach świata. Polskie biuro działa od 2002 r. W 2005. r na wsparcie eksportu EDC przeznaczyła 57 mld dolarów kanadyjskich. Jej aktywa wynoszą 19,7 mld dolarów kanadyjskich, a ubiegłoroczny przychód netto - 1,29 mld dolarów kanadyjskich. 

    Ambasador Kanady David Preston poinformował, że trwają spotkania z przedsiębiorstwami zainteresowanymi współpracą z firmami kanadyjskimi. Dodał, że według badań firmy KPMG, Kanada jest najbardziej konkurencyjnym krajem spośród państw grupy G8.

    Z danych EDC wynika, że bezpośrednie inwestycje kanadyjskie w Polsce w latach 2001-2004 wyniosły ok. 600 mln dolarów kanadyjskich, wzrastając ze 111 mln do 192 mln. W minionych latach rósł również eksport z Kanady do Polski - od 120 mln dolarów kanadyjskich w 2002 r. do 228 mln w 2005 r. Najwięksi inwestorzy kanadyjscy w Polsce to m.in. Bombardier (transport), Raytheon Canada i Pratt&Whitney (lotnictwo), McCain Foods (przetwórstwożywności).

    800 tys. Kanadyjczyków ma polskie korzenie. Ambasada Kanady w Warszawie wydaje rocznie 28 tys. wiz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kanada chce zwiększyć współpracę gospodarczą z Polską