Kandydaci na szefa PKO BP na dywaniku rady

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 08-05-2007, 00:00

W środę Maria Pasło-Wiśniewska i Andrzej Klesyk usiądą do rozmów z radą banku. Nie spodziewajmy się jednak zbyt wiele.

W środę Maria Pasło-Wiśniewska i Andrzej Klesyk usiądą do rozmów z radą banku. Nie spodziewajmy się jednak zbyt wiele.

Na jutro zostali zaproszeni przed radę nadzorczą PKO BP kandydaci na prezesa największego banku detalicznego w Polsce.

— Przesłuchiwana będzie zarówno Maria Pasło-Wiśniewska, obecnie posłanka PO, jak i Andrzej Klesyk, wiceprezes The Boston Consulting Group — mówi nasze dobrze poinformowane źródło.

Według niego, rada daje sobie ostatnią szansę na podjęcie decyzji, czy któryś z dwóch kandydatów spełnia jej oczekiwania.

— Chcemy dowiedzieć się, jak kandydaci widzą możliwość wdrażania nowej strategii — deklarował kilka dni temu Marek Głuchowski, przewodniczący rady nadzorczej PKO BP.

Maria Pasło-Wiśniewska jest nieco zdziwiona kolejnością rzeczy.

— To zresztą dosyć ciekawe, że najpierw przyjmuje się strategię, a dopiero później rozmawia z potencjalnymi kandydatami na prezesa, jak widzą możliwość jej wdrażania. Nie znam odpowiedzi na to pytanie, bo nie znam strategii, nie znam mechanizmów i narzędzi do jej wdrażania ani celów, jakie stawia przed bankiem. Dlatego wiele oczekuję po tym spotkaniu — mówi Maria Pasło-Wiśniewska.

W lepszej sytuacji jest Andrzej Klesyk, gdyż The Boston Consulting doradzał przy tworzeniu strategii. Zakłada ona utrzymanie przez PKO BP pierwszego miejsca na rynku — nawet po fuzji Pekao z częścią Banku BPH. W liczbach wygląda to tak, że PKO BP zamierza zyskać lub utrzymać 30-35- -procentowy udział we wszystkich segmentach detalu.

Niestety, jak twierdzi inny z naszych rozmówców znający sprawę wyboru szefa PKO BP od podszewki, ponieważ nadal nie ma decyzji właściciela (czyli de facto skarbu państwa), środowe spotkanie będzie tylko dopełnieniem obowiązku przez radę, a szefa banku i tak nie poznamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu