Kandydat na podstawie danych z komputera

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Analitykę predyktywną trudniej zastosować w HR niż w produkcji i biurze. Ale warto to zrobić.

Przepowiadanie przyszłości na podstawie posiadanych informacji to najprostsza definicja analityki predyktywnej. Jeśli np. znamy czyjąś historię zakupów, z dużym prawdopodobieństwem określimy, czego ten klient będzie potrzebował następnym razem. Albo prognoza pogody — jeśli zebrane dane przepuścimy przez komputerowe algorytmy, przewidzimy, czy wieczorem będzie padał śnieg, czy deszcz. Niekiedy chodzi o proste wyliczenia — zapisując, jak szybko w biurowych drukarkach ubywa toneru i papieru, łatwiej zarządzać zakupami.

— Zamiast zamawiać je, gdy się skończą, można raz na miesiąc zamawiać kilka ryz papieru, by uzupełnić bieżące zużycie. Pozwala to zoptymalizować koszty i uniknąć sytuacji, że nagle nie można drukować dokumentu — tłumaczy Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional. Według niego analityka predyktywna sprawdzi się także w kadrach i działaniach personalnych. Choć — zaznacza — ludzie są bardziej nieprzewidywalni niż procesy produkcyjne i sprzedażowe.

— Każdy człowiek jest inny. Nawet osoby w tym samym wieku, kończące podobne szkoły i wykonujące identyczny zawód, mogą mieć zupełnie odmienne podejście do obowiązków, inne priorytety, a co za tym idzie — różną efektywność — mówi Michał Gołgowski.

W wyjątkowej sytuacji jest firma Google, która rekrutuje z pomocą analityki. Ale ma odpowiednią technologię i wielu kandydatów, może więc żonglować miliardami danych i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. To nie znaczy, że inne firmy nie powinny stosować analiz statystycznych. Ich zbiory danych są jednak o wiele skromniejsze, więc wnioski tworzone przez modele matematyczne powinni konfrontować z opiniami i doświadczeniem specjalistów HR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane