Kapitał LOT spadnie do 4,5 mln zł

opublikowano: 26-07-2013, 00:00

Zakończyło się walne narodowego przewoźnika, rada nadzorcza dostała absolutorium, skarb obniży kapitał, by potem go podwyższyć.

Po dwóch przerwach, trwające od czerwca walne LOT przebrnęło przez wszystkie punkty. Członkowie rady nadzorczej otrzymali absolutorium. Walne podjęło też uchwałę o obniżeniu kapitału spółki celem pokrycia strat z lat ubiegłych. W 2012 r. spółka miała 399 mln zł straty netto, a na dodatek musi odpisać 479,5 mln zł z kapitału.

Kapitał narodowego przewoźnika spadnie z 447,6 mln zł do niecałych 4,5 mln zł. Następnie spółka zamierza złożyć do walnego wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego na ratowanie spółki o kwotę pomocy z grudnia 2012 r., czyli 400 mln zł. Dzięki temu LOT mógłby uniknąć zwrotu publicznych pieniędzy.

W czerwcu do Komisji Europejskiej został wysłany plan restrukturyzacji LOT, w którym przewoźnik oczekuje dodatkowej pomocy wysokości 381 mln zł. Dwa tygodnie temu walne LOT nie udzieliło absolutorium Marcinowi Pirógowi, byłemu prezesowi, i Zbigniewowi Mazurowi, członkowi zarządu.

Nie zabrało głosu w sprawie absolutorium dla pozostałych członków zarządu: Wiesławy Musiał, Krzysztofa Zbroi i Tomasza Balcerzaka, bo uznało, że nie mieli tak dużego wpływu na złą sytuację LOT. Jeszcze wcześniej walne zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok 2012 r. i sprawozdanie zarządu za ten okres.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu