Kapitał ze Wschodu przypłynie do Polski

Ukraiński kryzys zmusi zarządzających do zmian w portfelu, które okażą się korzystne dla polskich akcji — uważają analitycy DM mBanku.

Złoty traci na wartości, indeksy warszawskiej giełdy zadołowały, ale eksperci Domu Maklerskiego mBanku nie tracią optymizmu. Ich zdaniem, utrzymywanie się niepewności za wschodnią granicą przyciągnie inwestorów do polskich akcji. Zyskać mogą m.in. polskie banki, bo ewakuacja z giełdy moskiewskiej i ukraińskiej to jedno, a drugie — zarządzający funduszami mogą zrezygnować z akcji spółek, których biznes ma silną, wschodnią odnogę. Chodzi m.in. o Raiffeisen, Erste czy OTP.

FOT. Bloomberg
Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

— Konsekwencją sytuacji na Ukrainie oraz wciąż niskiej inflacji powinno być również wydłużenie okresu utrzymywania przez RPP niskich stóp procentowych. Prognozowany dotychczas na koniec roku początek podwyżek prawdopodobnie przesunie się w czasie — prognozuje Michał Marczak, szef analityków DM mBanku.

Według specjalisty, kryzys ukraiński dotyczy w głównej mierze polityki i ma ograniczony wpływ na gospodarkę, choć ze względu na to, że Rosja jest ważnym partnerem gospodarczym Polski (odpowiada za około 5 proc. handlu zagranicznego), ucierpieć mogą rodzimi eksporterzy — w tym producenci żywności i sprzętu AGD.

— Trudno natomiast dokładnie ocenić skutki politycznych decyzji strony rosyjskiej będących odpowiedzią na zaangażowanie Polski w konflikt. Sytuacja na Ukrainie spowoduje prawdopodobnie nieco wolniejszy od zakładanego wzrost PKB w pierwszym półroczu, ale nie wpłynie znacząco na zmianę scenariusza w średniej i długiej perspektywie — dodaje Michał Marczak.

Specjalista podkreśla, że niepokojący pozostaje natomiast brak poprawy sytuacji w Chinach, co ciąży na notowaniach giełdowych w ostatnich dniach. Mimo to polecają akcje KGHM.

— Czeka nas sezonowe zwiększenie popytu, a zapasy miedzi na giełdach są niskie. To powinno wpłynąć na wzrost cen surowca i akcji lubińskiej spółki — uważa Michał Marczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kapitał ze Wschodu przypłynie do Polski