Karen narzeka na drogie podzespoły

Artur Sulejewski
opublikowano: 01-06-1999, 00:00

Karen narzeka na drogie podzespoły

CZEKAJĄC NA DEBIUT: Inwestorzy czekają od początku roku na zyski i debiut giełdowy Karen, zarządzanego przez Lucjana Wencla. Na razie nic nie zapowiada, by ich cierpliwość została szybko nagrodzona. fot. Borys Skrzyński

Grupa kapitałowa Karen Notebook nie zrealizowała prognozowanych wyników finansowych na 1998 rok. Zamiast planowanego zysku (5,1 mln zł), spółka wykazała na koniec ubiegłego roku stratę, której wielkość przekroczyła 0,17 mln zł.

Przed ofertą publiczną akcji serii E inwestorzy mieli możliwość zapoznania się z planami finansowymi zarządu spółki. W prospekcie emisyjnym zapisano, że sprzedaż wyniesie 120 mln zł. Ostatecznie grupa kapitałowa warszawskiej firmy zamknęła 1998 rok przychodami na poziomie 118,3 mln zł. Założenie to okazało się więc bardzo precyzyjne. Rzeczywistość okazała się dużo gorsza od przypuszczeń kierownictwa spółki biorąc pod uwagę zyskowność grupy. Mając na uwadze prospekt, inwestorzy mieli prawo oczekiwać 5,1 mln zł czystego zysku. Tymczasem zamiast zysku netto grupa kapitałowa wykazała stratę 173 tys. zł wobec prawie 4 mln zł zysku na koniec 1997 roku.

Początek 1999 roku nie przyniósł poprawy sytuacji. Z obietnic prospektowych wynika, że sprzedaż całej grupy osiągnie pułap 160 mln zł. Wynik netto zaś 6,7 mln zł. Po pierwszym kwartale roku przychody zamknęły się kwotą 25,23 mln zł. Całoroczna ich prognoza jest zaawansowana w niecałych 16 proc. Stopnia realizacji pozostałych pozycji finansowych nie da się wyliczyć. Grupa Karen nadal generuje straty (na podstawowej działalności wynosi ona prawie 0,5 mln zł, na poziomie zysku netto zwiększyła się do 625 tys. zł).

Spółka tłumaczy, że w okresie styczeń-marzec sprzedaż notebooków zwiększyła się o 25 proc. względem analogicznego okresu roku wcześniejszego. Jednocześnie wystąpił w tym czasie wzrost cen podzespołów, który spowodował podwyższenie kosztów komputerów przenośnych i przyczynił się do obniżenia uzyskiwanych marż. Zarząd spółki wierzy, że dalsza część roku będzie bardziej korzystna. Grupa Karen oczekuje spadku cen podzespołów. Rentowność poprawić mają także podjęte środki zaradcze w postaci obniżania kosztów działalności operacyjnej.

Oprócz zysków akcjonariusze i inwestorzy wyczekują także na debiut giełdowy. Karen przeprowadził swoją ofertę pod koniec stycznia i nadal jest nieobecny na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Karen narzeka na drogie podzespoły