Karkosik chce opuścić Skotan

Michał Makarczyk
23-08-2001, 00:00

Karkosik chce opuścić Skotan

Skarb Państwa po wielu miesiącach starań zasiadł w radzie nadzorczej Skotanu. Tymczasem Roman Karkosik, kontrolujący garbarnię, przygotowuje się do sprzedaży posiadanych przez siebie akcji. Cena ewentualnej transakcji została już ustalona.

Roman Karkosik, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie sprzedał akcji Skotanu przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy spółki. Nie oznacza to, że zmienił plany. Obecnie trwają rozmowy z inwestorem zainteresowanym akcjami Skotanu oraz Garbarni Brzeg, będącej również pod jego kontrolą. Szczegóły transakcji miały być omówione podczas posiedzenia rady nadzorczej Skotanu.

Poluzowanie kontroli

Tak się jednak nie stało. Powodem, jak łatwo się domyślić, była cena, za którą indywidualny inwestor jest gotów oddać walory obu garbarni. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że obie strony doszły do wstępnego porozumienia. Rozluźnienie w kwestii kontroli (przez Romana Karkosika) nad Skotanem było widoczne już podczas wtorkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zwołanego na wniosek Skarbu Państwa. Resort skarbu zarzucał rodzinie Karkosików, iż blokuje ona jego wejście do rady nadzorczej Skotanu.

— WZA przebiegło bardzo spokojnie. Skarb Państwa wprowadził do rady jednego przedstawiciela. Obecnie zasiada w niej pięć osób. Część składu została zmieniona. Weszły dwie nowe osoby, w tym jedna ze Skarbu Państwa. Ja pozostałem na stanowisku przewodniczącego rady, w której zasiadł również Roman Karkosik. Skarb Państwa nie zgodził się, aby rada składała się z trzech do pięciu osób. Tak więc zostało, jak było — mówi Wojciech Sobczak, przewodniczący rady nadzorczej Skotanu.

Sprzedać, aby kupić

Jego zdaniem, Roman Karkosik prowadzi dalej negocjacje w sprawie sprzedaży obu garbarni, jednak nie chciał komentować szczegółów transakcji, w tym nazwy inwestora. Można jednak sądzić, że umowa kupna-sprzedaży dojdzie jednak do skutku. Przed paroma dniami Roman Karkosik dokupił akcje Skotanu i posiada ich obecnie 15,66 proc.

Spekuluje się, że toruński inwestor przygotowuje się do kolejnych inwestycji kapitałowych. We wcześniej rozmowie z „PB” zapowiedział również sprzedaż akcji Boryszewa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Karkosik chce opuścić Skotan