Karpiński: terminale w Gdańsku i Świnoujściu będą gotowe w tym roku

ISBNews
14-05-2015, 08:24

Zarówno terminal naftowy w Gdańsku, jak i terminal LNG w Świnoujściu zostaną ukończone w tym roku, poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński agencję ISBnews.

Zobacz więcej

Włodzimierz Karpiński Marek Wiśniewski

"Jestem przekonany i taki jest mój cel, żeby ta inwestycja i podobnie gazoport zostały w 2015 r. zakończone" - powiedział Karpiński ISBnews w Gdańsku.

Terminal naftowy jest ukończony w 67%, natomiast gazoport w Świnoujściu - w 97%, dodał minister.

Dodał, że trwają rozmowy z wykonawcą terminala w Świnoujściu, który przechodzi przez okres trudności. Jednak zaawansowanie prac wskazuje na zakończenie prac w tym roku.

Realizacja obu inwestycji znacząco wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju, podkreślił także Karpiński. "To radykalnie zmienia to, co postulujemy od początku rządów, czyli możliwości podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez możliwości zróżnicowania źródeł dostaw" - powiedział.

Jak zaznaczył, to tylko dwa z elementów większego procesu, do którego zaliczył także budowę bloków energetycznych w Opolu, Kozienicach i Turowie, rozbudowę połączeń gazowych i magazynów gazu, a także restrukturyzację górnictwa. "Polska jest dzisiaj, nie tylko energetycznym, największym placem budowy w Europie" - powiedział.

PERN rozpoczął w 2013 r. na terenie Portu Gdańsk budowę pierwszego w Polsce terminala naftowego o łącznej pojemności 700 tys. m3, z czego ok. 375 tys. m3 dla ropy naftowej, a 325 tys. m3 dla pozostałych produktów. Finalizacja pierwszego etapu inwestycji z przeznaczeniem na ropę naftową planowana jest pod koniec 2015 r. Realizacja drugiego etapu powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł.

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Po rozbudowie mocy terminalu o kolejny zbiornik jego wielkość wzrośnie do 7,5 mld m3 rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Karpiński: terminale w Gdańsku i Świnoujściu będą gotowe w tym roku