Karta przedpłacona idealna dla nastolatka

opublikowano: 01-08-2012, 00:00

Za spokojny sen rodzice muszą zapłacić. Porównaj bankową ofertę płatniczych kart pre-paid

Wysłanie nastolatka na wakacje bez rodziców nie zwalnia ich z konieczności wyposażenia go w pieniądze. Jeśli jedzie na obóz, kolonie itp. — czyli ma zagwarantowany dach nad głową i wyżywienie — wystarczy kieszonkowe na drobne wydatki. Starsze nastolatki lubią sobie jednak organizować czas bardziej spontanicznie i podczas wędrówek po górach, rejsów po Mazurach czy wypadów za granicę ad hoc podejmować decyzję o noclegach, nie wspominając już o konsumpcji. Nawet jeśli ich wyprawa kosztuje ostatecznie tyle, ile ta w formie zawczasu zorganizowanej przez rodziców, sposób jej organizacji sprawia, że potrzebują większej gotówki. Ale czy zawsze gotówki? Kilka banków oferuje karty płatnicze przedpłacone. Działają podobnie jak telefony pre-paid. By za coś zapłacić, trzeba wcześniej przelać pieniądze na tzw. rachunek techniczny.

Koszty, koszty, koszty

Zdecydowaną zaletą kart przedpłaconych jest bezpieczeństwo. Nawet jeśli plastik zostanie zgubiony lub ukradziony, nie oznacza to jeszcze, że pieniądze przepadną. Dostęp do nich jest zabezpieczony kodem PIN. Z drugiej strony karty przedpłacone są bezpieczne dla kieszeni rodziców. Brak powiązania z kontem osobistym sprawia, że nie przeżyją szoku, oglądając wyciąg z konsekwencjami wakacyjnych szaleństw potomstwa. W sytuacjach naprawdę awaryjnych wystarczy przelać pieniądze z rachunku bankowego rodzica na rachunek karty, by latorośl otrzymała kolejny zastrzyk pieniędzy. Niemal natychmiast i dużo taniej niż w systemach przekazów gotówkowych. Zresztą łatwiej o bankomat, w którym można wypłacić pieniądze z rachunku karty niż oddział banku, w którym można odebrać wysłane przez kogoś innego pieniądze.

Ile kosztuje bezpieczeństwo? Zazwyczaj 15-25 zł. Tyle trzeba zapłacić za samo wydanie karty przedpłaconej, choć bywają sezonowe promocje. Bank Pekao właśnie zakończył darmowe wydawanie plastikowych pieniędzy związanych z XVIII edycją festiwalu muzycznego Przystanek Woodstock. Za każdy miesiąc użytkowania karty trzeba będzie jednak płacić 1 zł. Jednego grosza mniej oczekuje co miesiąc Bank Zachodni WBK, choć i za wydanie karty pobiera 15 zł. BNP Paribas Bank Polska oraz ING Bank Śląski zadowalają się samą opłatą za wydanie karty. Nie pobierają też opłat za wypłatę gotówki z własnych bankomatów, a w przypadku karty BNP Paribas darmowe są również wypłaty z urządzeń Euronetu. Za wypłaty z obcych urządzeń na terenie Polski ING kasuje 5 zł, BNP Paribas — nie mniej niż 5 zł, ale w zasadzie to 3 proc. wypłacanej kwoty. Przy wypłacie 200 zł prowizja wyniesie więc już 6 zł. Klienci BZ WBK i Banku Pekao za każda transakcję bankomatową w Polsce muszą zapłacić 5 zł. Gdy wypłata następuje poza krajem — 10 zł. ING i BNP Paribas oczekują za to 3 proc. wartości transakcji, przy czym ten ostatni zastrzega, że nie mniej niż 7 zł. Wysyłając latorośl za granicę, warto też rozważyć walutowe karty przedpłacone, jakie wydaje BZ WBK. Rozliczane są w euro, dolarach amerykańskich lub funtach szterlingach. Ich wydanie kosztuje 3-4 jednostek danej waluty, a wypłata z zagranicznego bankomatu — 2-3 jednostki.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dzienne limity transakcji dla plastików wydawanych przez BZ WBK i Bank Pekao wynoszą 500 zł. W tym kontekście karty z BNP Paribas i ING wyglądają na stworzone dla krezusów. Pozwalają na wypłacenie z bankomatu — odpowiednio — 5 i 10 tys. zł dziennie. Transakcje bezgotówkowe są zaś realizowane do wysokości salda. Nie ma się przy tym co obawiać, że po okresie użytkowania karty coś na jej rachunku zostanie. BNP Paribas za przelew pieniędzyz rachunku karty pobierze maksymalnie 1,5 zł, a ING — 5 zł. Za odzyskanie pieniędzy niewykorzystanych w okresie ważności karty Bank Pekao żąda 12 zł. BZ WBK jest pazerniejszy o 90 groszy.

Usługi dodane

Czasami może więc lepiej pokombinować i sięgnąć po kartę, która działa na tej samej zasadzie, a ma jakieś inne zastosowania niż tylko elektroniczna portmonetka. W Krakowie można otrzymać bezpłatnie kartę przedpłaconą obsługiwaną przez BRE Bank, która jest jednocześnie nośnikiem biletu komunikacji miejskiej. We Wrocławiu i w Białymstoku karty przedpłacone zintegrowane z lokalnymi systemami komunikacji zbiorowej oferuje też BZ WBK. W stolicy Dolnego Śląska można na nich dodatkowo zakodować do 10 biletów do aquaparku lub roczny bilet do zoo. Na Podlasiu karty przedpłacone są jednocześnie wejściówkami na mecze piłkarskiej Ekstraklasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu