Kasa dla Polski i sąsiadów

MILO
opublikowano: 24-11-2009, 00:00

Rusza Program dla Europy Środkowej. W Polsce poprawi transport lotniczy i odnowi Piekary Śląskie.

Rusza Program dla Europy Środkowej. W Polsce poprawi transport lotniczy i odnowi Piekary Śląskie.

Komitet Monitorujący Programu dla Europy Środkowej zatwierdził dofinansowanie dla 37 spośród 179 projektów. Na liście znalazły się dwa projekty z Polski: Champions, który będzie koordynował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, i Circuse prowadzony przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic.

Champions ma wzmocnić sieć międzyregionalnych połączeń lotniczych. Uczestniczy w nim kilka portów lotniczych, m.in. z Poznania, Lwowa, Erfurtu, Ostrawy. Pozostali partnerzy to Wrocław, województwo dolnośląskie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

— Budżet programu to 2 mln EUR. Za te pieniądze zostanie opracowany plan uruchomienia nowych połączeń lotniczych w Europie Środkowej. Przeprowadzimy też inwestycje — instalację w portach lotniczych systemów informacji pasażerskich o usługach transportu publicznego w całym regionie — mówi Jerzy Kriger, dyrektor departamentu transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Champions będzie realizowany przez 3 lata, pierwsze prace zaplanowane są na marzec przyszłego roku.

— Inwestycje będą poprzedzone przetargami — informuje Jerzy Kriger.

W projekcie Circuse biorą udział instytucje naukowe, a także konsultingowe mające doświadczenie w zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej z Niemiec, Austrii, Słowacji, Czech i Włoch. Koordynatorem jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Za 2,5 mln EUR podejmą się rozwiązania problemów, których przysparzają niewykorzystywane tereny poprzemysłowe w centrach miast.

— W ramach inwestycji pilotażowej nastąpi rewitalizacja terenu w Piekarach Śląskich koło szpitala w postaci nasadzenia zieleni — mówi Monika Strojecka-Gevorgyan z Krajowego Punktu Kontaktowego Programu dla Europy Środkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MILO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kasa dla Polski i sąsiadów