Katowicka strefa podliczyła kwartał

opublikowano: 25-03-2019, 22:00

Śląska spółka ściągnęła 13 inwestycji za 1,1 mld zł. Zagraniczne firmy wyłożą trzy czwarte tej kwoty.

Koreańska firma Foosung to największy inwestor, który w tym roku zdecydował się na projekt w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Zbuduje w Kędzierzynie-Koźlu zakład związków fluorowych do produkcji baterii akumulatorowych i zatrudni co najmniej 80 osób. Cobex Polska, firma z branży elektrycznej z niemieckim kapitałem, wyda 175 mln zł na rozbudowę zakładu w Raciborzu.

Udany start:
Udany start:
Katowicka strefa, której prezesem jest Janusz Michałek, udanie rozpoczęła rok. Głównie dzięki inwestorom zagranicznym.

Dzięki inwestycji rozpocznie produkcję elektrod węglowych grafityzowanycho dużych średnicach oraz katod grafityzowanych.

Zwiększy zatrudnienie o 24 osoby do 320. Trzeci pod względem wysokości nakładów projekt planuje Kirchhoff Polska. Rozbuduje zakład w Gliwicach i zwiększy moce produkcyjne takich wyrobów, jak ramy silnika, progi do samochodów, belki poprzeczne pod tylne kanapy czy zderzaki przednie.Zainwestuje 172 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 10 osób do 666. Inwestycje planują też trzy duże polskie firmy rodzinne. Sokpol rozbuduje zakład w Myszkowie (124 mln zł, wzrost liczby pracowników do ponad 330).

Aiut postawi w Gliwicach zakład za 67 mln zł, zatrudni 30 osób i utrzyma ponad 570 stanowisk. JSW IT Systems powiększy fabrykę w Jastrzębiu-Zdroju (9,4 mln zł). Łącznie na inwestycje w śląskiej strefie zdecydowało się 13 firm, które zainwestują 1,1 mld zł, stworzą ponad 450 nowych miejsc pracy i utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 2,4 tys. pracowników.

Pod względem liczebności przeważają polscy inwestorzy: zrealizują osiem projektów. Ponieważ jednak większość z nich należy do sektora MŚP, a jedna jest mikroprzedsiębiorcą, zainwestują mniej niż czwartą część planowanych w KSSE nakładów: ponad 250 mln zł. Stworzą co najmniej 77 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane