Czytasz dzięki

Katowicka strefa ściągnęła 725 mln zł

opublikowano: 01-04-2020, 22:00

20 inwestycji zapowiedziały firmy, które skorzystają ze zwolnień z CIT na Śląsku. To głównie polscy przedsiębiorcy.

Eko-Okna to największy inwestor, który w I kw. zapowiedział inwestycję w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Polski producent okien wyda w Kornicach 200 mln zł i zatrudni dodatkowo 50 osób. Rodzinna spółka Mokate planuje inwestycję za 103 mln zł — rozbuduje zakład w Żorach, zbuduje magazyn, proszkownię i suszarnię.

— Polscy przedsiębiorcy zrealizują aż 80 proc. wszystkich projektów pozyskanych przez nas od początku tego roku, czyli o 20 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego. Zainwestują blisko 520 mln zł i zatrudnią co najmniej 320 nowych pracowników — mówi dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE.

W I kw. na inwestycje w KSSE zdecydowało się 20 firm, które wydadzą 725 mln zł i stworzą 530 etatów. Chiński Tenglong zainwestuje 100 mln zł i zatrudni 100 osób, aby zwiększyć moce zakładu części dla przemysłu motoryzacyjnego. Pozostali tegoroczni inwestorzy to: NG Plast, Patentus, Aqua Marine, Mandam, Tektura Opakowania Papier, Pionier, Bielbet, Sławomir Lenik PHU Elektra, Bartosz Psiuch, Nexus, Optipref, Hyland Poland, Głuchowski Enterprise International, EDS Polska, Halter Consulting, AT-Plast Andrzej Talik oraz Kirchhoff Polska. 75 proc. tegorocznych inwestorów to firmy mikro-, małe i średnie.

— W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. KSSE zwiększyła aż o 35 proc. udział tych firm wśród inwestorów — podkreśla Janusz Michałek, szef KSSE.

Najwięcej inwestorów jest z branż budowlanej (20 proc.) i motoryzacyjnej (15 proc.). Po dwa projekty pochodzą z metalowej, maszynowej i tworzyw sztucznych. Po jednym — z sektorów: IT, BPO, transportu, spożywczego, elektrycznego, chemicznego i papierniczego.

Poznaj program warsztatu "Alternatywne Spółki Inwestycyjne", 25 września 2020, Warszawa >>

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane