Katowicka strefa zebrała pół miliarda

opublikowano: 11-02-2020, 22:00

Do 11 firm, które inwestują na Śląsku ze zwolnieniem z CIT, dołączy producent grilli z USA, a sześć firm prowadzi rozmowy.

Dobrze rozpoczął się ten rok w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).

Znowu rekord?
Znowu rekord?
Kierowana przez dra Janusza Michałka Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w ubiegłym roku 53 decyzje dla firm, które zadeklarowały 3,5 mld zł inwestycji i stworzenie 1,5 tys. miejsc pracy. W półtora miesiąca tego roku spółka ma już na koncie 11 projektów za prawie pół miliarda.

— W środę firma Weber-Stephen Products, amerykański producent grilli, który szukał miejsca pod fabrykę w Europie, kupi działkę na terenie KSSE. Zbuduje w Zabrzu zakład za ponad 200 mln zł i zatrudni co najmniej 250 osób — mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

Do tej pory strefa wydała 11 decyzji.

— Firmy deklarują inwestycje za 476 mln zł. Zwykle po dynamicznej końcówce roku, w której inwestorzy chcą zamykać projekty, pierwszy kwartał jest wolniejszy. W tym roku tak nie było — mówi Janusz Michałek.

Dalsza część roku też zapowiada się dobrze: strefa pracuje nad sześcioma kolejnymi projektami. Największą w tym roku inwestycję obiecała spółka Eko-Okna. Największy producent okien w Polsce, którego przychody przekroczyły w ubiegłym roku 1,5 mld zł, rozbuduje zakład w Raciborzu.

— Firma zainwestuje 200 mln zł i zatrudni 50 osób — mówi Janusz Michałek.

Eko-Okna prawie 80 proc. produkcji eksportuje, a zdecydowaną większość sprzedaje pod cudzymi markami, np. Salamander czy Aluplast. Zatrudnia ponad 6,5 tys. osób. Dużą inwestycję planuje też chiński Tenglong, który rozbudujezakład w Bieruniu. Producent wiązek i przewodów do klimatyzacji i układów chłodniczych wyda 100 mln zł.

80 mln zł zainwestuje w Tychach firma Tektura Opakowania, która zbuduje nową halę produkcji biodegradowalnego materiału wykorzystywanego do płyt gipsowo-kartonowych i zatrudni 75 osób. Z Polskiej Strefy Inwestycji, przepisów, które pozwalają na otrzymanie zwolnień podatkowych przy projekcie zrealizowanym na dowolnej działce, skorzysta Spółdzielnia Pionier z Prudnika. Producent metalowych i plastikowych elementów wyda 17,8 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 20 osób.

— W tym roku chcemy się skoncentrować na małych i średnich firmach. Wiele z nich wie o zwolnieniach z CIT w strefach ekonomicznych, ale sądzą, że to skomplikowana procedura. Jak już się zdecydują, przyprowadzają partnerów i kontrahentów — mówi prezes KSSE.

Do takich projektów zalicza m.in. inwestycję Mandamu, producenta ciężkich maszyn rolniczych z Gliwic.

— Firma wyda 9 mln zł i zwiększy moce. Eksportuje do Azji i Afryki, a będziemy współpracować przy poszukiwaniu odbiorców w Korei Południowej, a w przyszłości także w USA. Wykorzystujemy umowy zawarte z naszymi odpowiednikami w krajach, z których pochodzą nasi zagraniczni inwestorzy i wspieramy polskie firmy w nawiązywaniu kontaktów handlowych — wyjaśnia Janusz Michałek.

Te usługi KSSE oferuje w ramach opłaty strefowej. Inwestorzy mogą też skorzystać z innych usług: szkoleń, dedykowanych warsztatów lub obecności w klastrze motoryzacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane