Kawa uchroni przed korektą

Rynkom surowcowym grozi pogorszenie koniunktury. W dół będą szły notowania ropy, a szanse na ucieczkę przed przeceną dają płody rolne

Styczniowe odbicie na rynkach surowcowych wyhamowało i w lutym wskaźnik Bloomberg Commodity zyskał mniej niż 1 proc. Z technicznego punktu widzenia tendencja spadkowa, przybierająca kształt formacji zniżkującego kanału, przemawia za większym prawdopodobieństwem zniżek. Wśród potencjalnych czynników mogących zaszkodzić surowcom — zwłaszcza tym używanym w przemyśle — należy wymienić możliwe ostudzenie optymizmu inwestorów co do wyniku rozmów handlowych oraz prawdopodobny powrót obaw przed globalnym spowolnieniem gospodarczym.

— W marcu wskaźniki makroekonomiczne dla Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie się pogorszą, co ponownie obudzi strach o wzrost gospodarczy na świecie, jednocześnie stając się pretekstem do osłabienia dolara i korekty wcześniejszych zwyżek cen metali — zapowiada Marcin Kiepas, analityk niezależny.

Jego zdaniem, korekcie wcześniejszych zwyżek cen metali towarzyszyć powinno odreagowanie ostatniej przeceny w notowaniach płodów rolnych. Największe szanse na odbicie wydają się mieć ceny kawy, którą jako swojego faworyta wskazuje troje ekspertów. Choć fundamenty wciąż nie są korzystne, to zniżkującą dotąd cenę ziarna wesprzeć powinna bliskość ważnego wsparcia technicznego, oceniają Dorota Sierakowska z DM BOŚ, Mateusz Namysł z mBanku oraz Marcin Kiepas. Jako surowiec zagrożony przeceną specjaliści najchętniej typują ropę naftową. Notowania odmiany brent wzrosły od początku roku o 22,5 proc., jednak do powrotu do szczytu z października wciąż brakuje zwyżki o kolejne 31,5 proc., wydobycie w USA jest rekordowe, a globalnej gospodarce grozi spowolnienie.

— Nie ma uzasadnienia, by ceny ropy brent wróciły do obserwowanych w ubiegłym roku 86 USD za baryłkę — komentował w lutowej rozmowie z „PB” Ole Hansen, szef strategii rynków surowcowych w Saxo Banku. © Ⓟ

Adam Anioł, BGŻ BNP Paribas

 • Miedź

Wsparciem dla surowca powinny być oczekiwane pozytywne informacje dotyczące negocjacji handlowych na linii Stany Zjednoczone — Chiny. Również zapowiadana stymulacja chińskiej gospodarki poprzez inwestycje infrastrukturalne powinna zwiększyć popyt na surowce przemysłowe.

 • Bawełna

Mniejszy popyt na bawełnę z Chin i Turcji, przy rekordowej produkcji w Brazylii, powinien przełożyć się na dalszy spadek notowań surowca.

Mateusz Namysł, mBank

 • Kawa

Kurs znajduje się obecnie w okolicy rocznego dołka. Zajęcie długiej pozycji oferuje atrakcyjną relację potencjalnych korzyści do podejmowanego ryzyka. W tym roku możliwy jest deficyt surowca.

 • Pallad

Kurs metalu przez ostatnie 12 miesięcy wzrósł o prawie 50 proc. Ostatnie miesiące, a zwłaszcza luty, to kontynuacja rajdu. Deficyt podaży palladu na rynku jest faktem, jednak krótkoterminowo rynek jest mocno wykupiony i przydałaby się korekta notowań.

Kamil Jaros, Admiral Markets

 • Platyna

Po słabszym początku miesiąca platyna wykonała imponującą woltę i luty zakończyła mocną zwyżką. Można domniemywać, że będzie ona kontynuowana. Tym samym ewentualne osłabienie powinno być odbierane jako okazja do podpięcia się pod trend wzrostowy.

 • Owies

Zboża nie mają dobrej passy. Redukcja oczekiwań inflacyjnych jest jednym z tych czynników, który nie sprzyja tym rynkom. Rynek owsa ma za sobą kilka dobrych miesięcy w ubiegłym roku, ale w ostatnim czasie radzi sobie gorzej. Przyspieszenie zniżek pod koniec lutego sugeruje kontynuację przeceny.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Soja

Areał upraw tej rośliny oleistej kurczy się na korzyść kukurydzy, a USA naciskają na Chiny, by te zwiększyły import amerykańskich płodów rolnych. Taka kombinacja powinna sprzyjać przyśpieszeniu zwyżek cen soi.

 • Ropa brent

Wyższe ceny ropy to m.in. efekt mocniejszego niż ustalono na szczycie OPEC, ograniczenia wydobycia przez Arabię Saudyjską. Sytuacja ta jest sprzeczna z interesem tego kraju i trudno traktować ją jako stałe zjawisko. Przy rosnącym wydobyciu w USA utrzymanie przez notowania bieżących pułapów będzie niemożliwe.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Kawa (arabica)

Notowania kawy w ostatnich tygodniach pozostawały pod presją podaży. Fundamenty tego rynku wciąż nie wspierają kupujących. Jednak zejście ceny poniżej bariery 100 centów za funt na ogół bywało okresem mobilizacji strony popytowej, gdyż taki poziom jest już przez wielu inwestorów uznawany za atrakcyjny.

 • Miedź (USA)

Notowania miedzi zaliczyły świetne dwa miesiące z rzędu, jednak optymizm związany z negocjacjami na linii USA — Chiny powoli ustępuje. Na jego miejscu pojawiają się na nowo obawy dotyczące spadającego popytu na miedź w spowalniającej globalnej gospodarce.

Marcin Kiepas, niezależny

 • Kawa

Choć rynek kawy wciąż jest w bessie, to powrót notowań w okolice wrześniowego minimum (95,01 centów) może okazać się w średnim terminie dobrą okazją inwestycyjną. Szczególnie, że jesienny zwrot zaczął się z okolic dołka z listopada 2013 r., co czyni pułapy poniżej 100 centów silnym długoterminowym wsparciem.

 • Ropa WTI

Obserwowane do końca grudnia zwyżki cen ropy są korektą bardzo silnej przeceny zapoczątkowanej w pierwszych dniach października. Słabnące momentum odbicia wskazuje na zbliżające się wielkimi krokami przesilenie. Bezpośrednim sygnałem sprzedaży będzie trwały spadek poniżej 54,90 USD za baryłkę, czyli przełamanie dwumiesięcznej linii hossy. To otworzy drogę do spadku cen co najmniej do 50 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy