Kawa usprawni baterie do pojazdów elektrycznych

PAP , DI
opublikowano: 25-11-2021, 14:01

Indonezyjscy naukowcy wytworzyli ze zużytej mielonej kawy grafen, który obniża wagę baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych i skraca czas ich ładowania.

Adobe Stock

Popularny napój o działaniu pobudzającym może znaleźć zastosowanie również w napędzaniu urządzeń elektrycznych – wynika z zapowiedzi badaczy z Uniwersytetu Indonezyjskiego w Depok.

Indonezja jest jednym z największych producentów kawy na świecie, a naukowcy zastanawiali się nad sposobami spożytkowania zużytego surowca. Wynikiem ich badań jest metoda przerabiania mielonej kawy na grafen, który dodany do ujemnej elektrody na akumulatorze zwiększa jego pojemność.

Opracowana przez nich bateria to akumulator litowo-tytanowy (lithium-titanate-oxide – LTO). Charakteryzuje się on większą stabilnością niż większość baterii litowo-jonowych używanych obecnie w pojazdach elektrycznych, ale ma mniejszą pojemność w przeliczeniu na masę.

— Dlatego spróbowaliśmy domieszać do tworzywa cyny lub krzemu i aktywnego węgla odpadów łupin kokosowych. Przetwarzamy też zużytą kawę, a nawet odpady plastikowe na grafen, który też jest mieszany z LTO — powiedziała kierująca zespołem naukowców prof. Anne Zulfia Syahriall.

— Akumulatory LTO mogą być znacznie lżejsze i ładować się znacznie szybciej niż baterie litowo-jonowe z anodami grafitowymi, powszechnie używane obecnie w elektrycznych pojazdach — stwierdził Bambang Priyono, członek zespołu naukowców.

Waga przeciętnej baterii używanej obecnie w pojazdach wynosi około 500 kg, a akumulator LTO może być o 200 kg lżejszy, co zwiększyłoby również zasięg pojazdu. Akumulator opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Indonezyjskiego ładuje się w 30 minut. Badacze chcą skrócić ten czas jeszcze o połowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane