Kazachstan jest zainteresowany przejęciem Możejek

(Marek Druś)
opublikowano: 26-10-2006, 07:36

KazMunaiGaz jest zainteresowany przejęciem litewskiej rafinerii Możejki, oświadczył kazachski premier Daniał Achmetow.

Koncern naftowy z Kazachstanu KazMunaiGaz jest zainteresowany przejęciem litewskiej rafinerii Możejki - oświadczył w środę w Moskwie kazachski premier Daniał Achmetow.

Według jego słów, zacytowanych przez agencję France Presse, transakcja taka "byłaby niezwykle interesująca dla Kazachstanu i dla Rosji". Dodał, że rozpoczęto rozmowy z Mazeikiu Nafta.

Polski Koncern Naftowy Orlen na przełomie maja i czerwca tego roku zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej - wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył do KE we wrześniu.

W środę PKN Orlen poinformował, że nie jest wykluczona renegocjacja warunków umowy kupna i ceny za rafinerię Możejki, gdzie 12 października wybuchł pożar. Straty materialne szacowane są wstępnie na 22,5-47,5 mln USD, a utracone korzyści z powodu ograniczenia

wykorzystania instalacji mogą wynieść 38 mln USD.

Litewski rząd informował wcześniej, że nie zamierza renegocjować ceny za rafinerię.

KazMunaiGaz jest największą firmą paliwową Kazachstanu, zajmującą się wydobyciem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kazachstan jest zainteresowany przejęciem Możejek