Każdemu według priorytetów

Jan Kaliński
opublikowano: 17-05-2006, 00:00

GIS sprawdza się w wielu branżach. Korzystają z niego administracja i handel. Telekomunikacja i energetyka używają do planowania sieci.

Rozwiązania GIS dedykowane dla różnych branż znacznie różnią się od siebie. Jednak korzystanie z nich daje te same bazowe korzyści.

— System GIS umożliwia stworzenie bazy danych zasobów przestrzennych w optymalny i naturalny dla użytkowników sposób. Pozwala na analizę i modelowanie danych, co jest nieosiągalne bez zastosowania technologii GIS. Ułatwia automatyzację realizacji tych zadań, których wspomaganie byłoby trudne bez tej technologii. Z wykorzystaniem GIS zadania te realizowane są w naturalny i ergonomiczny sposób, odpowiadający charakterowi przetwarzanych zasobów (mapy, sieci branżowe). Technologia GIS jest sprawdzoną platformą integracji w firmie wysp informatycznych, czyli zewnętrznych systemów informatycznych, które ze względu na specyfikę przedsiębiorstw odwołują się w pewnych sytuacjach do danych o charakterze przestrzennym i których cechy geograficzne mają znaczenie dla tego użytkownika — wylicza Marek Michalski, właściciel i członek zarządu firmy Rector.

A wszystko niezależnie od branży, w której działa firma wykorzystująca takie oprogramowanie.

Pierwsza administracja

Rozwiązania informacji przestrzennej jako pierwsze były wdrażane w administracji publicznej. Dziś na szeroką skalę wykorzystywane są przez chociażby ministerstwo rolnictwa, które każdemu ubiegającemu się o dopłaty bezpośrednie przysyła mapę gospodarstwa.

— W administracji systemy GIS pozwalają wykrywać samowole budowlane, samowolne wycinki drzew, przeprowadzać analizy przestrzenne (optymalizować rozkład sieci wodociągowej, przystanków autobusowych), inwentaryzować obiekty (linie kolejowe, granice działek, drogi dojazdu) bez potrzeby wychodzenia z urzędu, w warunkach pracy kameralnej — opisuje Andrzej Gola, dyrektor działu GIS w firmie Techmex.

System przyspieszy także czas obsługi petenta przez urzędnika. Ułatwi możliwość załatwienia sprawy przez internet. GIS umożliwia monitorowanie działań polityki zagospodarowania przestrzennego zgodnie ze studium i planami miejscowymi. Ułatwia podejmowanie decyzji odniesionych przestrzennie. Nieoceniony staje się przy działaniach w sytuacjach kryzysowych.

Drugą dziedziną, w której powszechnie wykorzystywane są systemy GIS, jest telekomunikacja. Bez informacji przestrzennej nie byłoby możliwe np. dobre rozmieszczenie nadajników telefonii komórkowej. Podobna jest specyfika branży energetycznej.

— Każdy element sieci może być zaprezentowany na monitorze za pomocą kliknięcia myszką, co ułatwia zarządzanie i pozwala nawet na prezentację dynamicznych zmian stanu sieci i odpowiadanie na pytania typu „co by było, gdyby?”— twierdzi Grzegorz Myrda, prowadzący serwis Geostrada.com.

Sprowadza się to do dwóch funkcji — planowania sieci oraz inwentaryzacji infrastruktury.

— Systemy GIS w telekomunikacji pozwalają na przestrzenną inwentaryzację zasobów. Ponadto fale te mają charakter przestrzenny, a ich rozłożenie jest w ogromnym stopniu uzależnione od innych elementów (przeszkody propagacyjne — powierzchnia terenu, budynki itd.). Oprogramowanie GIS jest niezwykle przydatne w procesie planowania nowych usług czy optymalizacji istniejących — wyjaśnia Andrzej Gola.

Handel

Naturalnym obszarem, w którym sprawdzają się systemy GIS, jest handel. Wśród podstawowych usprawnień Marek Michalski wylicza: możliwość analizy sprzedaży, analizy geomarketingowe, monitorowanie pracy przedstawicieli i kierowców. To wszystko może dać ogromne oszczędności.

— Gromadzenie informacji na temat klientów czy potencjalnych klientów wspomaga podejmowanie decyzji dotyczących lokalizacji punktów sprzedaży. Systemy nawigacji i zarządzania flotą optymalizują wykorzystanie zasobów. To z kolei prowadzi do racjonalizacji kosztów związanych z transportem i logistyką — zauważa Andrzej Gola.

Wdrożenie takiego systemu to jedno z trudniejszych zadań informatycznych. Każda branża ma swoją specyfikę wynikającą z rodzaju zasobów, którymi zarządza. Rozwiązania dla różnych sektorów wymagają różnych funkcji i dostępu do różnych zestawów danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu