Kazimir: stopy EBC nadal będą musiały rosnąć

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 17-03-2023, 10:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Peter Kazimir, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego twierdzi, że kolejne podwyżki stóp procentowych będą zapewne konieczne, a jego stanowisko pomimo obserwowanych zawirowań w sektorze bankowym i na rynkach nie uległo zmianie, donosi Bloomberg.

Peter Kazimir
Peter Kazimir
Christian Wind/Bloomberg

Stojący na czele słowackiego banku centralnego oficjel powiedział, że czwartkowa podwyżka o 50 punktów bazowych była podyktowana niesatysfakcjonującymi danymi odnośnie inflacji.

Wzrost stawek był nieunikniony i konieczny. Inflacja nie pozostawia nam większej swobody na poluzowanie nastawienia – stwierdził Kazimir.

Bankier podkreślił, że nadal rozczarowuje swoim poziomem inflacja bazowa, która nie obejmując mocno wrażliwych na wahania cen żywności i energii jest lepszym miernikiem siły i trwałości presji inflacyjnej. W lutym co prawda spadła do 5,6 proc. r/r, ale – jak stwierdził – pozostaje uporczywie wysoka i lepka.

Przyznał równocześnie, że ryzyko dla wzrostu cen pozostaje nadal wysokie.

Wszystko to, wraz z naszymi projekcjami sugeruje, że konieczne jest dalsze zacieśnianie polityki monetarnej – podsumował Kazimir.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane