KDPW_CCP już z europejską autoryzacją

opublikowano: 09-04-2014, 00:00

Rodzima izba dostała zielone światło na ożywienie międzybankowego rynku derywatów.

Miesiące przygotowań, stosy dokumentów, godziny spotkań, ale warto było, bo dzięki temu rozwinie się w Polsce rynek derywatów OTC — przekonuje Iwona Sroka, prezes KDPW_CCP, izby rozliczeniowej, która otrzymała we wtorek 8 kwietnia od Komisji Nadzoru Finansowego europejską autoryzację. To trzecia w Unii Europejskiej instytucja rozliczeniowa, która może się tym pochwalić, i potwierdzenie, że polska izba spełnia wspólnotowe wymogi, stawiane tzw. centralnym kontrpartnerom.

Zobacz więcej

Iwona Sroka, prezes KDPW_CCP (FOT. ARC)

Bankom otwiera to możliwość rozliczania transakcji wybranymi instrumentami pochodnymi na rynku niezorganizowanym (OTC) przez KDPW_CCP. Na razie mogą, ale nie muszą z tego korzystać. — Zmieni się to najprawdopodobniej już od początku 2015 r., kiedy zostanie wprowadzony obowiązek centralnego rozliczania określonych kategorii instrumentów pochodnych. Na liście uczestników systemu mamy już większość kluczowych uczestników tego rynku, tj. 8 krajowych banków, a prowadzimy rozmowy z trzema kolejnymi — mówi Iwona Sroka.

W teorii lokalne instytucje będą mogły korzystać z usług innych, zagranicznych izb, które mają autoryzację, ale według Iwony Sroki zostaną w kraju, bo KDPW_CCP oferuje adekwatne do wielkości rynku wymogi kapitałowe i warunki uczestnictwa w izbie oraz konkurencyjne opłaty.

— Rozliczanie transakcji OTC w izbie rozliczeniowej obniża ryzyko i tym samym banki stosują niższe limity zabezpieczeń niż dla transakcji dwustronnych — wyjaśnia Iwona Sroka.

Ponadto KDPW_CCP, prawdopodobnie jako jedyna izba, będzie rozliczać instrumenty denominowane w złotym. Kolejny atut to możliwość wnoszenia zabezpieczeń do systemu gwarantowania rozliczeń w polskich bonach i obligacjach skarbowych, akcjach z indeksu WIG20 oraz polskiej walucie. System zarządzania ryzykiem oparty na metodologiach SPAN (dla obrotu zorganizowanego) i VaR (dla międzybankowego), wielostopniowy model gwarantowania rozliczeń, to kluczowe kwestie na wypadek niewypłacalności któregoś z uczestników.

Dodatkowo KDPW_CCP zbudowało kapitał własny w wysokości 218 mln zł oraz struktury kontroli i zarządzania ryzykiem, które zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom rynku.

Wszystko to ma spowodować, że rynek, który ucierpiał na skutek ostatniego kryzysu, nabierze odpowiednich rozmiarów. Proces autoryzacji wpłynie bezpośrednio na sytuację banków: dzięki KDPW_CCP nastąpi uwolnienie limitów kredytowych, jakie teraz banki nakładają na swoich kontrpartnerów.

Dodatkowo zmniejszone zostaną wymogi kapitałowe na zabezpieczenie ekspozycji wobec ryzyka kontrpartnera. Zmniejszyć ma się ryzyko operacyjne oraz zwiększyć efektywność i płynność rynku międzybankowego. — Nastawieni jesteśmy na budowę większej skali rynku. W strategii zapowiedzieliśmy, że będziemy obniżać opłaty tam, gdzie to jest możliwe i korzystne z punktu widzenia wszystkich uczestników rynku — deklaruje Iwona Sroka.

OKIEM EKSPERTA

Uwolnimy limity

Piotr Zaczek, Deutsche Bank

Dla banków oczywistą korzyścią rozliczania transakcji przez izbę KDPW_CCP będzie możliwość uwolnienia limitów związanych z ekspozycją ryzyka na inne banki, z którymi zawierane są transakcje na rynku OTC. Dzięki Izbie, ryzyko będzie liczone tylko w stosunku do niej, a nie względem wszystkich podmiotów, z którymi zawiera transakcje dany bank. 

Obecnie KDPW_CCP jest gotowe do rozliczania złotowych forwardów na stopę procentową, transakcji typu IRS czy OIS, a także basic swapów i transakcji repo. Żeby odnieść sukces biznesowy będzie musiało rozszerzyć swoja ofertę o instrumenty oparte o inne waluty.  Jako członek zespołu doradczego przy KDPW wiem, że zarząd KDPW_CCP ma tego świadomość i po sukcesie rejestracji przez ESMA planuje przystąpienie do realizacji kolejnego etapu, którego głównym elementem jest poszerzenie oferty usług rozliczeniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu