KE chce wspierać innowacyjność małych i średnich firm

Polska Agencja Prasowa SA
21-09-2005, 16:13

Komisja Europejska chciałaby zezwolić krajom członkowskim UE na udzielanie pomocy małym i średnim "innowacyjnym" firmom - ogłosiła w środę komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Chodzi o to, by pomóc ruszyć z miejsca unijnej gospodarce.

Komisja Europejska chciałaby zezwolić krajom członkowskim UE na udzielanie pomocy małym i średnim "innowacyjnym" firmom - ogłosiła w środę komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Chodzi o to, by pomóc ruszyć z miejsca unijnej gospodarce.

Komisja Europejska bardzo niechętnie patrzy na wszelkie formy wspierania przedsiębiorstw z państwowych budżetów. W przypadku małych i średnich firm stawiających na innowacyjność postanowiła zrobić wyjątek, uważa bowiem, że może się to przyczynić do wzrostu konkurencyjności na rynku, a tym samym - rozwoju gospodarczego.

"Wolny rynek często sam nie jest w stanie stworzyć warunków dla innowacji - powiedziała komisarz Kroes. - Pomoc publiczna może pełnić bardzo pożyteczną rolę. Musimy wykorzystać nasz potencjał innowacyjny i musimy to zrobić teraz".

Komisja Europejska wskazuje na problemy, z którymi borykają się stawiające na innowacyjność firmy, począwszy od braku funduszy, co jest wynikiem wysokiego ryzyka inwestowania w innowacyjne przedsięwzięcia.

Dlatego chce zezwolić na pomoc państw, by takim firmom łatwiej było się rozwijać. W grę wchodzą subsydia na rozpoczęcie działalności, dotacje na konkretne wydatki, w tym zatrudnianie wysoko wykwalifikowanego personelu, zwolnienia podatkowe, albo jeszcze inne ułatwienia.

Warunkiem jest, by pomoc dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw i była związana z wydatkami "innowacyjnymi", czyli np. na nowe technologie informatyczne. Kroes nie wykluczyła, że w przyszłości te obostrzenia zostaną złagodzone.

KE na razie przystąpiła do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami ze strony władz państwowych i biznesu, co będzie procesem długotrwałym. Dopiero po jego zakończeniu można się spodziewać przedstawienia konkretnych propozycji, jaka pomoc publiczna dla małych i średnich firm będzie dozwolona.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KE chce wspierać innowacyjność małych i średnich firm