KE chce zwiększenia dostępu do Internetu, głównie na wsi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2006, 16:14

W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do internetu - alarmuje Komisja Europejska, która zainicjowała we wtorek akcję niwelowania różnic w dostępie do internetowych łączy szerokopasmowych, głównie na terenach wiejskich.

W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do internetu - alarmuje Komisja Europejska, która zainicjowała we wtorek akcję niwelowania różnic w dostępie do internetowych łączy szerokopasmowych, głównie na terenach wiejskich.

Technologie teleinformatyczne na wsi, w tym łącza szerokopasmowe, mają być "główną osią" projektów realizowanych w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, które ogółem wynoszą 70 mld euro.

Inicjatywę przedstawiły we wtorek w Brukseli aż cztery panie komisarz: odpowiedzialna za politykę regionalną Danuta Huebner, Mariann Fischer-Boel zajmująca się rolnictwem, Viviane Reding odpowiadająca za społeczeństwo informacyjne i media, a także Neelie Kroes odpowiedzialna za konkurencję.

Każda z nich podkreślała związek dostępu do łącz szerokopasmowych z rozwojem gospodarki.

"Szerokopasmowy dostęp do internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki" - podkreśliła komisarz Reding.

"Jestem przekonana, że gdyby rolnicy wykorzystywali w swojej pracy internet, łatwiej byłoby im opracowywać różnorodne strategie finansowe. Mogłoby to np. znacznie zwiększyć potencjał agroturystyki" - podkreślała komisarz Fischer-Boel.

Komisarz Kroes zaznaczyła, ze ważne jest, by na rynku usług internetowych panowała konkurencja, która powoduje, że klienci mają większy wybór, a ceny są niższe.

Znaczenie konkurencyjności w tym zakresie podkreślała także Danuta Huebner. Jak zaznaczyła polska komisarz, internet szerokopasmowy nie jest już "dobrem luksusowym", ale - koniecznością. Tłumaczyła, że badania pokazały, iż w gminach, w których w latach 1998-2002 pojawił się internet szerokopasmowy, nastąpił 1-procentowy wzrost zatrudnienia, zwiększyła się liczba firm i usług świadczonych przez internet. 

W 2005 r. w starych krajach UE dostęp do łącz szerokopasmowych miało 90 proc. przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w miastach, a 60 proc. na obszarach wiejskich; jednak znacznie gorzej sytuacja wygląda w nowych krajach członkowskich. W niektórych z nich poza miastami dostęp do internetu jest zerowy.     

Z danych KE wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie wykorzystanie łącz szerokopasmowych jest na najniższym poziomie i nie przekracza kilku procent mieszkańców. Podobna sytuacja jest w większości nowych krajów członkowskich, a także m.in. w Grecji i Irlandii.

Kraje, które przodują w wykorzystaniu łącz szerokopasmowych (powyżej 20 proc.), to Holandia, Dania, Finlandia. Dobra sytuacja pod tym względem jest także w Belgii, Szwecji, W. Brytanii i Francji, gdzie poziom wykorzystania łączy szerokopasmowych wynosi 15 proc.

KE chce, by kraje członkowskie wzmocniły swoje strategie dotyczące promowania łączy szerokopasmowych i określiły, w jaki sposób chcą wykorzystać w tym zakresie fundusze wspólnotowe i krajowe. Poza tym Komisja sugeruje, by kraje wymieniały między sobą sprawdzone już rozwiązania w tym zakresie. Na początku przyszłego roku KE zorganizuje konferencję pod hasłem "Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich". 

Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane