KE chwali się wzrostem importu amerykańskiej soi do UE

  • PAP
opublikowano: 16-04-2019, 18:22

Dzień po przyjęciu przez państwa członkowskie mandatu do rozmów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi Komisja Europejska opublikowała dane, z których wynika, że import amerykańskiej soi do UE zwiększył się w ciągu ostatnich miesięcy o 121 proc.

Zwiększenie przez "28" importu tego warzywa było częścią uzgodnień zawartych pomiędzy szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas ich spotkania w lipcu 2018 roku w Waszyngtonie.

Soja
Zobacz więcej

Soja fot. Bloomberg

Przedstawiony we wtorek raport jest już piątym tego rodzaju dokumentem, który ma potwierdzać, że UE wywiązuje się z obietnic złożonych wobec Stanów Zjednoczonych.

Analiza KE pokazuje, że od lipca 2018 r. do połowy kwietnia 2019 r. import soi z USA wzrósł - w porównaniu z takim samym 42-tygodniowym okresem rok wcześniej, czyli od lipca 2017 r. do połowy kwietnia 2018 r. - o 121 proc. do poziomu 8 mln 244 tys. ton.

Jeszcze w zeszłym roku amerykańska soja stanowiła 36 proc. całkowitego importu tego warzywa do UE. Teraz ten odsetek wynosi 72 proc. Na kolejnych miejscach, ale ze zdecydowanie mniejszym wolumenem znalazły się Brazylia (21 proc.), Ukraina (2,3 proc.), Kanada (1,8 proc.) oraz Paragwaj (0,7 proc.).

W styczniu Komisja stwierdziła, że amerykańska soja spełnia techniczne standardy, by wykorzystywać ją do produkcji biopaliwa w UE, dzięki czemu jej import mógł jeszcze bardziej się zwiększyć.

UE importuje około 14 milionów ton soi rocznie, stosując ją jako źródło białka dla zwierząt, w tym kurczaków, świń i bydła, a także do produkcji mleka. KE podkreśla, że dzięki ich konkurencyjnym cenom ziarna soi z USA są bardzo atrakcyjną opcją dla europejskich importerów i farmerów.

Rozmowy Junckera z Trumpem w wakacje ubiegłego roku zatrzymały eskalację sporu handlowego, w tym amerykańskie plany dotyczące obłożenia europejskiej produkcji motoryzacyjnej dodatkowymi cłami.

W poniedziałek Rada UE dała Komisji Europejskiej zielone światło do rozpoczęcia negocjacji z USA w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe z wyłączeniem produktów rolnych oraz ws. zapewnienia zgodności standardów produktów po obu stronach Atlantyku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu