KE opracowuje wspólną politykę morską UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 20:08

Komisja Europejska pragnie wypracować wspólną wizję polityki morskiej, ponieważ  morze ma coraz większe znaczenie dla dobrobytu i wzrostu gospodarczego - uważa komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej Joe Borg.

Komisja Europejska pragnie wypracować wspólną wizję polityki morskiej, ponieważ  morze ma coraz większe znaczenie dla dobrobytu i wzrostu gospodarczego - uważa komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej Joe Borg.

    Na konferencji prasowej w Brukseli zapowiedział w środę, że do połowy przyszłego roku specjalna grupa zadaniowa, złożona m.in. z niektórych komisarzy unijnych, ma ocenić obecną sytuację w tym zakresie i zaproponować konieczne zmiany, które zostaną uwzględnione w Zielonej Księdze.

    Znaczenie polityki morskiej w Unii Europejskiej  wzrasta, tym bardziej że w ciągu ostatnich 50 lat ludność zamieszkująca nabrzeża podwoiła się, dochodząc do 70 mln, co stanowi 16 proc. ludności UE. Prawie połowa ludności UE mieszka obecnie w odległości nie większej niż 50 km od morza.

    Aż siedem stolic europejskich usytuowanych jest na wybrzeżu. Europa ma 68.000 km linii brzegowej, a 20 krajów UE ma bezpośredni dostęp do morza.

    Kraje "25" wyprodukowały w 2002 roku prawie 7,6 mln ton produktów rybnych (największy producent to Finlandia). Daje to Europie trzecie miejsce na świecie. Jednak od 1995 roku do 2002 roku produkcja spadła o 17 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane