KE: Płyny ze stref bezcłowych poza UE nie będą konfiskowane

PAP
opublikowano: 31-01-2014, 21:10

Od 31 stycznia płyny, w tym alkohole zakupione w strefach bezcłowych poza UE lub na pokładzie pozaeuropejskiego przewoźnika lotniczego, nie będą konfiskowane na lotnisku przesiadkowym wewnątrz Unii. Muszą być jednak przepisowo zapakowane w momencie zakupu.

Jeśli płyny zakupione w strefach bezcłowych na lotniskach poza Unią Europejską lub na pokładzie samolotów należących do pozaeuropejskich przewoźników lotniczych będą przepisowo zapakowane w momencie zakupu, pasażer będzie mógł je przenieść ze sobą w momencie przesiadki na lotnisku w UE. "Do tej pory takie płyny, co do zasady, były konfiskowane" - podkreśliła KE w piątkowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, do tej pory, jeśli pasażer kupił w strefie bezcłowej w Hong Kongu np. butelkę whisky i przyleciał z nią do Helsinek, przed przesiadką do samolotu do Brukseli taka butelka była konfiskowana, ponieważ "nie można było sprawdzić, czy pochodzi z bezpiecznego źródła". Od 31 stycznia, jeśli taki zakup będzie zapakowany w przepisowy sposób - w zamkniętą torbę, nie zostanie odebrany. Zostanie prześwietlony na lotnisku przesiadkowym.

Taka zmiana - zaznaczono - jest pierwszym krokiem, by w przyszłości znieść wszelkie ograniczenia co do wnoszenia płynów na pokład samolotu. Jest to także początek wprowadzania zasady prześwietlania wszystkich płynów na lotniskach w UE.

Wszelkie ograniczenia co do wnoszenia płynów na pokład samolotu mogą być zniesione do 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / KE: Płyny ze stref bezcłowych poza UE nie będą konfiskowane