KE uruchamia forum obserwacyjne blockchaina

PAP/DI
opublikowano: 01-02-2018, 13:28
aktualizacja: 01-02-2018, 13:29

Komisja Europejska uruchomiła Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków (blockchain) - technologii, która leży u podstaw funkcjonowania m.in. kryptowalut, takich jak bitcoin. Bruksela nie planuje na razie regulowania blockchaina.

Oparta na koncepcji kryptograficznego łączenia ze sobą bloków danych w rozproszonym rejestrze transakcji technologia blockchain nie wymaga żadnych centralnych systemów uwierzytelniających. O bezpieczeństwie danych decyduje metoda konsensusu, uniemożliwiająca modyfikację przechowywanych informacji bez jej zmiany we wszystkich blokach, z których każdy wyposażony jest w unikatowy identyfikator ("hash").

- Niektórzy mówią, że blockchain może przeorganizować wiele działających już modeli biznesowych. Powiedziałabym więcej, że blockchain ma potencjał, by ustanowić zupełnie nowe podstawy dla dużych części naszej gospodarki. Wszyscy eksperci uważają, że blockchain będzie przełomem. Europa nie może pozwolić sobie na nieskorzystanie z tej okazji – zaznaczyła komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Mariya Gabriel.

Celem Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków ma być eksponowanie najważniejszych postępów w dziedzinie technologii blockchain, wspieranie europejskich podmiotów oraz zwiększanie współpracy UE z zainteresowanymi stronami działającymi w tym obszarze.

„Rolą Unijnego Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków będzie aktywne wspieranie Europy w wykorzystywaniu nowych możliwości oferowanych przez technologię blockchain, gromadzenie wiedzy fachowej oraz dbanie, by Europa była w tej branży liderem. Jego funkcje będą obejmowały gromadzenie informacji, monitorowanie i analizowanie tendencji, stawianie czoła powstającym wyzwaniom oraz badanie społeczno-ekonomicznego potencjału technologii łańcucha bloków”, podkreśliła w komunikacie KE.

Przechowywanie informacji w blokach rozmieszczonych w sieci zapewnia wysoki poziom rozliczalności i przejrzystości prowadzonych transakcji. "Oczekuje się, że technologia łańcucha bloków w znaczący sposób wpłynie na usługi cyfrowe oraz spowoduje przekształcenie modeli biznesowych w wielu obszarach działalności, w tym w sektorze opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, finansów, energetyki, logistyki, zarządzania prawami własności intelektualnej czy usług administracji publicznej" - zaznaczyła KE.

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 r. 10 proc. światowego PKB może być przechowywane w postaci zasobów cyfrowych w technologii blockchain. Gabriel podkreślała, że fundusze venture capitals zainwestowały ponad 1,2 mld EUR w przeszło tysiąc start-upów działających w tym obszarze. Jedna trzecia z nich znajduje się w Europie.

Komisja Europejska od 2013 r. finansuje projekty związane z łańcuchem bloków w ramach unijnych programów badawczych 7PR i "Horyzont 2020". Do 2020 r. projekty oparte o technologię blockchain otrzymają od KE wsparcie finansowe w wysokości do 340 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu