Kępice ruszyły z budową Mieszkania Plus

AR
opublikowano: 15-03-2018, 13:57
aktualizacja: 15-03-2018, 14:18

Małe miasteczko w woj. pomorskim zbuduje 42 mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN).

W Kępicach ruszyła budowa mieszkań dla "słabiej uposażonych". Budowę bloków sfinansuje fundusz zarządzany przez BGKN, spółkę odpowiedzialną za komercyjną cześć programu Mieszkanie Plus. 

Trzy niskie, dwukondygnacyjne  wielorodzinne budynki mieszkaniowe oraz dwa budynki handlowo-usługowych powstają w centrum miasta,  przy ul. Niepodległości, blisko stacji kolejowej.  Zgodnie z założeniami projektowymi będą nazwiązywać do starej zabudowy tej części miasta, co wpisuje się w program jego rewitalizacji. Średnia powierzchnia mieszkań  wyniesie ponad 50 mkw. Będą one wynajmowane po preferencyjnychs stawkach osobom, których nie stać na zakup własnego mieszkania – takie jest założenie rządowego programu. 

– Program Mieszkanie Plus to przede wszystkim zwiększanie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, których tak bardzo brakuje na rynku. Cieszę się, że dziś na mapie inwestycyjnej rządowego programu pojawiają się Kępice, to pokazuje, że nie tylko duże miasta, ale także mniejsze miejscowości mogą zyskać wiarygodnego partnera finansowego do realizacji projektów o istotnym znaczeniu dla lokalnych społeczności – podkreślał Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

15 marca br. oficjalnie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Poprowadzi ją Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z funduszu. "Całość jest realizowana na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników" – podkreśla w komunikacie prasowym BGKN.

– Ta inwestycja będzie przełomowa – wprowadzi nowy ład w centrum i będzie kluczowym elementem rewitalizacji ważnej części miasta. Mieszkańcy od lat czekają na nowe mieszkania, a sąsiedztwo nowoczesnych punktów handlowych dodatkowo ożywi centrum. Liczę, że wokół ulicy Niepodległości na nowo skupi się życie społeczne i gospodarcze – przekonywała Magdalena Majewska, burmistrz Kępic. 

Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach – społecznym realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za drugi komercyjny obszar odpowiada spółka BGKN realizująca inwestycje mieszkaniowe na gruntach należących do jednostek samorządu terytorialnego, spółek Skarbu Państwa i podmiotów prywatnych.

Obecnie w budowie znajduje się około 2 tysięcy mieszkań, kolejne 25 tysięcy jest w przygotowaniu. Budowy trwają – między innymi – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu