KERM odrzucił program dla hut

Maria Trepińska
23-04-2001, 00:00

KERM odrzucił program dla hut

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów odrzucił projekt programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali w Polsce. Został on ostro skrytykowany przez Ministerstwo Finansów. Możliwe, że poprawiona wersja dokumentu będzie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu KERM.

Na ostatnim posiedzeniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zapoznał się z projektem programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali w Polsce.

Rachunek kosztów

— KERM nie przyjął opracowanego przez resort gospodarki programu restrukturyzacji, ponieważ zgłosiliśmy szereg krytycznych uwag. Wobec tego, wicepremier Janusz Steinhoff powołał zespół, który ma przygotować nową wersję dokumentu — ujawnia Rafał Zagórny, wiceminister finansów.

Według naszych informacji po burzliwej dyskusji, obrady na temat programu restrukturyzacji hutnictwa zostały przerwane. Resort finansów oczekuje przygotowania nowej wersji dokumentu, który zawierałby realne rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o projekt ustawy dotyczący restrukturyzacji finansowej i majątkowej hut. Zadłużenie branży obecnie przekracza 10 mld zł.

— W 1998 r. przyjęto rządowy program restrukturyzacji hutnictwa. Po trzech latach widać, że został on oparty na nierealnych założeniach. Obecnie nie stać nas na powielenie tego samego błędu. Na posiedzeniu KERM starałem się przekonać, że należy zastanowić się też nad zakresem pomocy dla branży. Chodzi o to, żeby program był możliwy do zaakceptowania przez Unię Europejską — podkreśla Rafał Zagórny.

KERM powołał zespół roboczy — z udziałem przedstawicieli ministerstw finansów i skarbu oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W trybie pilnym mają oni przedstawić nowy projekt programu. Zdaniem Rafała Zagórnego, może on trafić pod obrady KERM jeszcze w tym tygodniu.

Groźny poślizg

Poślizg w przyjęciu przez KERM programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali może negatywnie wpłynąć na sytuację Huty Katowice. Konsorcjum banków, które udzieliło HK w 1998 r. 400 mln zł kredytu, warunkuje kolejne prolongaty spłat zaległych rat, od przyjęcia przez rząd programu naprawy branży.

Jednocześnie należy oczekiwać, że wobec zaistniałej sytuacji resort skarbu wreszcie podejmie rozmowy z zagranicznymi inwestorami, którzy złożyli wstępne oferty prywatyzacyjne. Na krótkiej liście znalazły się dwa podmioty: konsorcjum firm TyssenKrupp, Usinor i Arbed oraz koncern Ispat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KERM odrzucił program dla hut