Kernel zapowiada akwizycje

DI, PAP
opublikowano: 31-03-2011, 15:06

Poza przejęciem producenta cukru, firmy Ukrros, Kernel planuje akwizycje terminalu zbożowego, producentów oleju i  gospodarstw rolnych. Przejęcia chce sfinansować m.in. emisją akcji o wartości około 135 mln dol. - podała spółka w prezentacji dla inwestorów.

Kernel w środę po sesji poinformował o planach sprzedaży inwestorom instytucjonalnym ok. 5 mln nowych akcji w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu.

Budowanie księgi popytu ma się zakończyć w czwartek ok. 19.00. Informacje o cenie akcji i przydziale mają być podane w piątek.

Spółka zamierza wykorzystać środki z emisji głównie na sfinansowanie rozwoju, w tym na potencjalne akwizycje.

21 marca Kernel Holding zawarł umowę w sprawie opcji na kupno za 42 mln dol. 71 proc. akcji, czyli pakietu kontrolnego spółki Ukrros, która ma na Ukrainie elewatory zbożowe i cukrownie.

Nabycie tej firmy ma zapewnić spółce 93.000 ha użytków rolnych, dodatkowe moce elewatorów mogących przechowywać 87.000 t zboża oraz cukrownie o wydajności dziennej 22.000 ton.

Kernel podał, że wartość Ukrrosu szacowana jest na 160 mln dol., dług netto wynosi ok. 100 mln dol. Kernel oczekuje, że dzięki przejęciu EBITDA spółki wzrośnie o ok. 40 mln dol. w 2012 r.

"Spółka oczekuje znaczących synergii pomiędzy obecnymi przedsięwzięciami Kernela i gospodarstwami Ukrros" - napisano w prezentacji. Dodano, że przejmowane farmy znajdują się w regionach, w których Kernel prowadzi już działalność rolną i ma duże elewatory zbożowe.

Zarząd Kernela widzi też potencjał do rozwoju w segmencie cukrowniczym.

"Produkcja cukru na Ukrainie mocno się rozwinęła przez ostatnie kilka lat i przyniosła duże zyski, które zdaniem zarządu są do utrzymania w średnim terminie" - napisano.

Kernel poinformował także w prezentacji o planach kolejnych przejęć.

Kernel negocjuje przejęcie gospodarstw rolnych dzierżawiącymi 150 tys. hektarów ziemi, w środkowej Ukrainie. Spółka szacuje wartość przejęć na 170 mln dol. Oczekuje, że w 2012 r. EBITDA spółki wzrośnie dzięki tym przejęciom o 40 mln dol.

Kernel poinformował także w prezentacji, że chce przejąć terminal zbożowy na Ukrainie za 120-130 mln dol., który zwiększy EBITDA spółki o 25 mln dol. rocznie.

Spółka planuje także przejęcie producenta oleju w Rosji. Ostatnio złożył ofertę, ale została ona przebita przez konkurencyjną firmę rosyjską.

Kernel ma także w planach przejęcie producenta oleju na Ukrainie, którego moce wynoszą 300 tys. ton rocznie. Spółka szacuje wartość przejęcia na około 60 mln dol.

"Spółka planuje sfinansować akwizycje gotówką, długiem i z podniesienia kapitału o około 135 mln dol." - napisano w prezentacji.

W czwartek ok. godz. 9.40 kurs Kernela spada o 6,73 proc. do 69,95 zł.

KINO POLSKA TV

Redukcja zapisów w transzy małych inwestorów Kino Polska TV wyniosła 90,9 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

W czwartek spółka przydzieliła ofertę, czyli 4 mln akcji, z czego 1 mln akcji w transzy małych inwestorów, a 3 mln akcji w transzy dużych inwestorów.

Akcje Kino Polska sprzedawane były po 9,5 zł za sztukę.

Spółka planuje w kwietniu zadebiutować na rynku głównym warszawskiej giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane